Тржиште некретнина у Србији није стало, већ је смањено због ванредног стања
Ненад Ђорђевић, заменик председника Групације посредника у промету непокретности Привредне коморе Србије наглашава да је најважније да се у овој ситуацији грађани информишу искључиво из званичних извора.
Већ данима се у медијима спекулише о томе да је тржиште некретнина у Србији за време ванредног стања стало. Републички геодетски завод (РГЗ) је данас објавио да је у Србији у марту месецу за трећину мање купљено, односно продато, некретнина у односу на месец март прошле године.
Вучић: Пештер ће бити повезан и са Београдом и са Сарајевом
Светске организације у страху: Русија знатно смањује извоз житарица
Ако имате уље за бацање, можете добити 10 динара по литру у Србији, а за ову сировину чак и 18.390 динара!
Ми смо разговарали са Ненадом Ђорђевићем, замеником председника Групације посредника у промету непокретности Привредне коморе Србије. Питали смо га шта се тренутно дешава са тржиштем некретнина у Србији и због чега је, како медији јављају, оно смањено.
- Не дешава се пад промета због тржишних фактора, већ због уведеног ванредног стања. Нема тржишних разлога да потражња падне - разјаснио нам је он тренутну ситуацију.
Ђорђевић додаје и то да за сада не постоји ни један реалан тржишни разлог који указује да би могао да се очекује пад промета након укидања ванредног стања.
- Нема реалних економских параметара који сада могу да укажу на то да ће доћи до пада промета када се заврши ванредно стање.
По његовом мишљењу, банке ће вероватно појачано одобравати стамбене кредите, односно спустити каматне стопе на стамбене кредите да би појачали пласман истих, ради повећања привредне активности у Србији. Такође, нема ни индикатора да ће људи који су некретнине куповали без кредита остати без новца који би уложили у некретнине.
- Ти купци су до сада генерисали око 70% тражње на тржишту некретнина. Камате на штедњу у Србији су јако ниске, што ће вероватно тако и остати, а наши грађани немају поверење у тржиште хартија од вредности и деценијама уназад највећи део капитала који поседују инвестирају у некретнине. Очекујемо да се то неће ни сада променити - нагласио је наш саговорник.
- Врло је важно - додаје он - да се у овој ситуацији грађани и привредници за информације о тржишту некретнина ослањају на податке које објављује Републички геодетски завод.
Цене кирије пале су и до 50 одсто, али је потражња за једним типом станова отишла у небо
Откривено: Шта да раде грађани који су већ уплатили аранжмане за Ускрс и 1. мај?
Шта Европа купује током пандемије корона вируса? Да ли се разликује од потрошачке корпе Балкана?
Ово су главне ОДРЕДБЕ ЕКОНОМСКОГ ПАКЕТА МЕРА вредног 5 милијарди евра: Примена већ од ове недеље