ИНВЕСТИТОРИ ЗАРАЂУЈУ БОГАТСТВО: Сваким даном ниче све више зграда, цена и до 9.000 евра/квм
Опремање стана и локација највише одређују цену некретнине, самим тим и зараду инвеститора, као и порез.
Чини се да у Београду сваки дан "никне" по једна нова зграда, а како упућени кажу, све у складу са потражњом. Инвеститорима се исплаћује да улажу у некретнине, а према тврдњама стручњака, њихова зарада у Београду почиње од 500 евра по квадрату, док у зависности од локације, може достићи и више од 2.000 евра.
ПОСЕБАН ОПРЕЗ У БЕОГРАДУ! За седам дана скоро 90 прекршаја мера у угоститељским објектима, КАЗНЕ ОШТРИЈЕ
ТРАГОМ НОВЦА: Сви причају о новим инвестицијама из Америке, а ево колико их је било до сада!
СРБИЈА ЈЕ НАТПРОСЕЧНО РАЗВИЈЕНА У ОДНОСУ НА ЕУ: Због овог сектора можемо бити веома поносни, други смо у Европи
Цене некретнина такође прате ниво тражње, те тако не би требало да чуди што је најскупљи квадрат у Србији, у првој половини године, плаћен чак 9.124 евра. Од тога део иде и инвеститору, а њихово улагање и зарада зависе од различитих фактора.
Опремање стана и локација највише одређују цену некретнине, самим тим и зараду инвеститора, каже Горан Родић, један од челника Грађевинске коморе Србије.
- На цену изградње, када се говори о инвеститорима, утичу цена локације - колико кошта земљиште, затим цена папирологије - разне сагласности, плус пројекат који се рецимо креће око 10, 12 или 15 евра по квадрату и извођење радова. На крају је предаја пројекта, комисија, технички процеси, за шта је потребно платити разне таксе и порез - прича Родић.
Питање је, како каже, и колико инвеститори плаћају порез на зараду, али је, истиче, очигледно да зарада није баш мала и да је исплативо да се гради.
- Рецимо, недавно сам имао преглед изградње у Београду, где је инвеститор продавао станове по цени од 1.500 и 1.600 евра по квадрату. Њега су комплетни трошкови када се све ово израчуна (прибављање сагласности, пројектовање, трошкови земљишта, комуналног опремања, извођача радова) стајали око 1.100 евра, што значи да је његова зарада била око 500 или 600 евра по квадрату. Када ради 10.000 квадрата, добије око пет до шест милиона евра - каже Родић.
Посматрајући изградњу, цена је практично свуда иста, прича Родић. Груби радови, конструкција, мале су само разлике у опремању - неко рецимо има интерфон, видео-надзор, што, како каже, није сада скупо, али цену стана највише диктира локација.
- Ако би се рецимо гледала просечна грађевинска цена, креће се, у зависности од опремљености стана и грађевинског материјала, од 550 па до 700 или 800 евра по квадрату. Наравно, онде где су плаћени станови више од 3.000 евра, или као тај најскупљи квадрат од више од 9.000 евра, нека је инвеститору остало 30 одсто, ту је много већа зарада. Ипак, треба имати у виду да је мало станова који иду изнад 3.000 евра по квадрату - наводи Родић.
Како додаје, поскупеле су и мајсторске дневнице, тако да је скочила и цена изградње некретнина, али објашњава да је "сам стан тржишна категорија, где влада закон понуде и потражње".
Највише новца за стан у Србији у првом полугодишту ове године издвојено је у Београду на води, а коштао је 1.380.888 евра, податак је Републичког геодетског завода. Првих 40 најскупљих станова, по јединичној цени, управо је продато на тој локацији.
Када је реч о староградњи, највиша цена по квадрату плаћена је 3.737 евра за стан на Старом граду, а највише новца у износу од 810.000 евра издвојено је за петособан стан такође на територији те београдске општине.
Како је изјавила Каћа Лазаревић, власница агенције "Каћа Лазаревић некретнине", инвеститори се труде да за веома високе цене станова, заиста квалитетно и опреме станове. Тако се, како каже, раде мермерни улази, мермерна купатила, али и гараже које су врло комотне, што раније није би случај.
- Држава би можда, поред мера Народне банке које олакшавају узимање кредита, требало до ослободи инвеститоре надокнаде за грађевинско земљиште која није мала, а зависи од тога у којој зони се било шта зида. Рецимо сада у екстра зону спада и шири кург центра у Београду, што доста поскупљује цену квадрата у тим деловима града станова у изградњи. Такође, и тераса се сада укључује у квадрат стана - објашњава она.
Она је додала да је поскупела и израда инсталација, и рецимо вода, што свакако инвеститорима повећава улагање у изградњу.
Вучић: Мали Шенген и долазак ДФЦ су изузетно значајни за српску привреду
Први корак за долазак моћног америчког фонда: Шеф ДФЦ послао поруку на српском
Опоравак америчке привреде успорава: У августу отворено 1,4 милиона радних места, али то није довољно!
Какве бенефите Србији доноси долазак америчког ДФЦ-а? Инвеститори СПРЕМИЛИ МИЛИЈАРДЕ за пројекте
ОВО СУ ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Амерички развојни фонд отвара канцеларију само у Београду! (ФОТО)