ПОЧЕЛО ЗАПОШЉАВАЊЕ У ЈАВНОМ СЕКТОРУ! Сваки нови радник иде "под лупу": Која је процедура за добијање посла?
Дефинисана процедура која мора да се прође пре него што неко добије посао који ће се плаћати из државне касе.
Запошљавање у јавном сектору је од 1. јануара одмрзнуто, али ће сваки нови радник морати под лупу Министарства финансија јер је оно сада кровна институција која проверава да ли јавна предузеће или државна управа и у својим финансијским конструкцијама, имају покриће за новозапослене.
ЖЕНА ПЛАТИЛА ПИЛЕ 2.000 ДИНАРА МИСЛЕЋИ ДА ЈЕ ОРГАНСКО - мирисало на концентрат: Како препознати прави производ?
НАКОН ЗЛАТИБОРА СТИГАО И РАЧУН СА КОПАОНИКА: Цене папрене - ево колико треба да издвојите за два сока (ФОТО)
НОВИ ДИГИТАЛНИ АУТОПУТ БИЋЕ НАЈМОДЕРНИЈИ У СРБИЈИ: Прва деоница већ у 2022. години!
Тако је бар дефинисано новом Уредбом о поступку прибављања сагласности за ново запошљавање и додатно радно ангажовање код корисника јавних средстава, коју је донела Влада, а којом је дефинисана процедура која мора да се прође пре него што неко добије посао који ће се плаћати из државне касе.
По тој процедури, свако јавно предузеће или надлежни државни орган управе коме је, поред већ постојећег броја људи, потребно ангажовање нових, мораће да упути захтев Комисији за давање сагласности за ново запошљавање и ресорном Министарству и то најкасније до петог у месецу, са детаљним образложењем.
Уколико министарство које покрива њихову делатност, процени оправданост захтева, онда оно до 10 у текућем месецу, прослеђује свој закључак Министарству финансија, које сваки појединачни случај разматра. Ако оно процени да није основано да се приме нови радници, новог запошљавања нема.
То практично значи да ако је Министарство енергетике одобрило запошљавање у неком јавном предузећу за које је надлежно, а Министарства финансија проценило да нема финансијког покрића за запошљавање предложеног броја људи, Комисија за давање сагласности за ново запошљавање, одбиће захтев за пријем нових радника у датој компанији.
Из Немањине 11 тврде да је оваква одредба дефинисана да не би након одмрзавања запошљавања дошло до прекомерног, који би могао да наруши финансијску конструкцију јавних предузећа или неког сегмента државне управе.
- Министарство финансија је нека врста филтера кроз који мора да прође свако чији ће се рад плаћати из јавних финасија. Оно има контролну функцију којом жели да се предупреди евентуално прекомерно и непотребно запошљавање које би могло да доведе до дизбаланса планиране укупне масе за плате и броја нових радника. Другим речима, Комисија за давање сагласности за ново запошљавање, без сагласности овог министартва, које је у обавези да јој тај документ достави до 20 у месецу, не може да одобри ново радно место - наводи се из Немањине.
Додаје се, да је оваква процедура уведена због предострожности и контроле трошења јавних средстава.
- Можда на први поглед изгледа да оваква процедура и даље на леду држи ново запошљавање али то није тачно. Овде је само реч о додатној контроли и спречавању евентуалних злоупотреба приликом запошљавања, којих је било у претходном периоду. Поучени ранијим искуствима када се у образложењима за давање сагласности нека јавна предузећа давала и лажне податке, оваквом процедуром то жели да се спречи. Зато је и Уредбом предвиђена и казна од 50.000 до 150.000 динара уколико се покуша да се доставе подаци који не одговарају правом стању, било да је реч о тренутној попуњености радних места по важећој систематизацији или пак предвиђеној маси за плате - наводи се из Немањине.
Иначе, и новим Законом о буџетском систему, који ће важити до 31. децембра 2023. године, предвиђена су одређена ограничења. Тако ће корисници јавних средстава моћи да запосле до 70 посто оних који су напустили јавно предузеће или неки део државне управе током претходне године.
То практично значи да ако је 10 запослених напустило неку установу у 2020. години, максималан број који могу ове да запосле је седам. Та ограничења се не односе на судије, јавне тужиоце и заменике јавних тужилаца, наставно особље високошколске установе и научно и истраживачко особље научноистраживачке организације акредитоване у складу са законом.
У Влади Србије је потврђено да је Уредба о поступку прибављања сагласности за ново запошљавање и додатно радно ангажовање код корисника јавних средстава, донета и да је она разрада Закона о буџетском систему.