Политико предвиђа четири тренда која ће завладати у 2021. години: Дигитализација постајати једна од најбитнијих ставки
На актуелну кризу није остао имун ни свет технологије, иако је то област која одолева бројним ударима.
Дигитализација је она пузла која нам фали, ако желимо да комплетирамо слику коју правимо, у 21. веку, живећи између приватности и напетих пословних догађаја. Ипак, ни она неће остати поштеђена.
ШТА ЗНАЧИ ПОЧЕТАК РАДА "БАЛКАНСКОГ ТОКА": Цене гаса ниже од 1. јануара, добра шанса за улагаче
ОД ВЕЧЕРАС И ЗВАНИЧНО: Краљица одобрила трговински споразум између Велике Британије и ЕУ
ЦРНА ГОРА ПОЛЕТЕТИ МОРА: Немци заинтересовани за нову националну авиокомпанију
Штавише, како то поетично пише бриселски Политико у анализи, "пандемија се надвила над 2020. као тамни облак и приморала милијарде људи у карантине, а упркос доласку вакцине, светска економија је у рецесији чији ће се ефекти осећати годинама".
На актуелну кризу није остао имун ни свет технологије, иако је то област која одолева бројним ударима. Даље се наводи да су милиони "преко ноћи" почели да раде од куће (то је пре била пракса за мањи део становништва), те да су дигиталне технологије које нуде Фејсбук и Амазон постале "квази јавне услуге", а брза широкопојасна веза више није луксуз - већ основна потреба.
Анализа обрађује и феномен Зоом-а, апликације за видео позиве, као и Гугл, односно Епл, као компаније које су надмашиле светске владе, да би наметнуле сопствене стандарде о томе како апликације треба да прате изложеност људи вирусу. Њихова моћ претендује да остане и када прође корона.
Оно што чуди, пише Политико, јесте чињеница да, док су велике технологије постајале све веће, скептицизам према индустрији и њеном месту у свету - растао је као никада пре. Европа, која је и даље трендсетер на пољу доношења дигиталних правила на Западу, објавила је низ предлога са циљем да се ојача онлајн конкуренција и сузбију штетни дигитални материјали.
Блок је такође, наводи се у анализи, "кокетирао" са протекционизмом и новим порезима усмереним на Силицијумску долину, који би могли да ескалирају у већ преоптерећеним трговинским односима. Политико издваја четири тренда на која би у 2021. години требало обратити пажњу:
То су дуга, неуједначена сенка вируса корона, укорењене неистине, потези изабраног америчког председника Џоа Бајдена и велика технолошка борба. Фокус је на технолошким дивовима, који су "искористили" пандемију ковида-19 да прошире свој утицај.
Када се ради о укорењеним неистинама, Политико наводи да су лажне вести већ део свакодневних живота, а да је пандемија тај тренд легализовала. Наведено је да су се они, који су ширили дезинформације, ослањали на утицајне друштвене мреже, пре свега ширећи приче о негативним нуспојавама вакцинације.
Говори се и о томе какви ће бити потези Џоа Бајдена, пре свега по питању сајбер безбедности, али и када је реч о управљању садржајима на друштвеним мрежама.