ЦЕНЕ ЈЕЧМА У ПОРАСТУ: Кукуруз и соја бележе негативан ценовни тренд у Србији
Тражња за примарним пољопривредним производима код нас и у свету
Први уговор за јечам овогодишњег рода, као и пад цена кукуруза и соје, обележили су ову недељу на Продуктној берзи у Новом Саду. У претходној седмици, укупан промет преко једине робне берзе у нашој земљи износио је 3.610 тона робе, чија је финансијска вредност износила 115.993.500 динара.
"ЧУВАЈТЕ РАДНИКЕ НА ВЕЛИКИМ ВРУЋИНАМА" Огласио се Момировић и упутио важан апел свим послодавцима (ФОТО)
НОВА РАДНА МЕСТА ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Вучић сутра на отварању погона "Јумка" у Рудној Глави
БИТКОИН ПОНОВО "У ЗЕЛЕНОМ": Најпознатија криптовалута се опоравља, тржиште данас поново стабилно
Жетва јечма је у пуном јеку, а извештаји са терена говоре да су приноси задовољавајући, те да износе од пет до осам тона по хектару, уз добар квалитет. Први уговори за овогодишњи род су закључени у ценовном распону од 19,60 дин/кг до 20,00 дин/кг, без ПДВ.
Када упоредимо цену ове житарице са истим периодом претходне године (14,60 дин/кг, без ПДВ), забележен је раст од 35,62 одсто.
За разлику од претходне недеље где није реализован ни један купопродајни уговор за кукуруз, поменута житарица је ове недеље био најдоминантнија берзанска роба са укупно прометованом количином од 2.960 тона, пише Biznis.rs.
Соја наставља да бележи негативан ценовни тренд, па су сви купопродајни уговори реализовани по јединственој цени од 74,70 дин/кг без ПДВ, што је далеко од десетогодишњег максимума од 86 динара, достигнутог у мају.
Светски трендови: у САД снижен рејтинг усева, у Европи обећавајуће
На највећој меркантилној берзи на свету, чикашкој ЦМЕ, у односу на податак из претходне недеље, пшеница је поскупела 1,91 одсто, кукуруз за 3,19 одсто, а соја 3,13 одсто. Разлози за овај раст цена највише леже у чињеници да је америчко министартво пољопривреде смањило рејтинге квалитета овогодишњих усева у САД, понајвише због метеоролошких проблема широм пољопривредног појаса.
С друге стране, на берзи у Паризу је кукуруз појефтинио за 1,83 одсто. У Европи, а нарочито у Француској, долазећа жетва свеукупно изгледа обећавајуће, уз повољну кишу, изузев кад су олује биле превише интензивне. Сад је важно да се врати суво време да би се осигурали ови квалитативни аспекти.