ЗА ОВЕ ПОСЛОВЕ У СРБИЈИ ПЛАТЕ ИДУ И ДО 350.000 ДИНАРА, А НИКО НЕЋЕ ДА ИХ РАДИ: Послодавци не могу да нађу раднике
Мало њих жели да ради послове упркос великој плати.
Закључно са јуном 2023. на сајту Послови Инфостуд у овој години објављено је 38.297 огласа за посао, док је у првој половини 2022. године тај број износио 42.571.
ДОКТОР САВЕТУЈЕ: Ово морате да знате пре одласка на летовање!
ДРАГОМИР ИЗ БРЕСТОВЦА ПОЧЕО ДА ГАЈИ БИЉКУ У САКСИЈИ: Сада од ње зарађује и до 20.000 ЕВРА
Велико интересовање за Wall Стреет Мемес и EcoTerra претпродају упркос тржишту медведа
Са друге стране, приметан је пораст броја кандидата који су били у потрази за запослењем од 17%, а највише могућности да дођу до посла имали су у области: трговина/продаја, ИТ, машинство, администрација, али и угоститељство.
Због повећаног броја кандидадта који су били у потрази за новим послом, Инфостуд је у овом периоду спровео истраживање у којем је учествовало 1.556 испитаника, а све са циљем да се утврде разлози повећаног броја конкурисања и потраге за послом.
Дефицитарна занимања и атрактивне зараде
Посматрајући структуру огласа у овом периоду, највише расписаних позиција било је у областима: трговина/продаја, ИТ, машинство, администрација и угоститељство. Када говоримо о специфичним радним позицијама највише могућности да се запосле имали су продавци, возачи, магационери, административни радници и комерцијалисти.
Према подацима сајта Послови Инфостуд, плате које су биле нуђене за ове позиције кретале су се од минималца па све до пар хиљада евра. Међутим, посматрајући максималне зараде које су оглашене, продавцима је понуђено до 250.000 динара, а комерцијалистима чак до 350.000 динара.
Код ове две позиције специфичан је износ максималне зараде у зависности од додатног процента од продаје који се оствари на основну зараду. Са друге стране, магационерима је било понуђено максимално 150.000, административним радницима 180.000, а возачима и до 250.000 динара када говоримо о возачима у друмском теретном транспорту.
Дефицит је и даље највише уочљив међу занатским занимањима, па је послодавцима било најтеже да нађу раднике за позиције попут фризера, месара, металостругара, пекара, кувара, козметичара и аутомеханичара.
Ни овде зараде нису ништа мање, тако су месари и металостругари имали могућност да зараде до 120.000 динара месечно, фризери и козметичари до 150.000, пекари и аутомеханичари до 200.000 динара, а за шефа кухиње је понуђена зарада у износу од чак 350.000 динара.