ЗА ПЕКАРЕ ПЛАТА И ДО 180.000 ДИНАРА! Да ли можемо да очекујемо ново поскупљење цене хлеба и пецива?
Цена хлеба ће бити сразмерна ситуацији на тржишту, а за сада се не очекује повећање цена пекарских производа.
Председник Уније пекара Србије Зоран Пралица је, говорећи о поскупљењу хлеба, рекао је да се за сада не очекују даља повећања цена хлеба "Сава", као ни других пекарских производа.
Говорећи о разлогу поскупљења хлеба, Пралица је нагласио да је цена брашна и других пекарских сировина скочила и додао да то није једини разлог поскупљења, већ је на то утицало и поскупљење индустријске струје, гаса и квасца, али и повећање плата у пекарском сектору.
ПУТИН ЗАДОВОЉАН РЕЗУЛТАТИМА: Боље је него што се очекивало
ДАНАС ПОЧИЊУ ПРИЈАВЕ ЗА БЕСПЛАТАН БОРАВАК ПЕНЗИОНЕРА У БАЊАМА: Фод ПИО расписао позив, ево шта вам је све потребно
ШТА ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ МОГУ ДА ОЧЕКУЈУ? Све о субвенцијама, кредитима и мораторијуму
- У том сектору плате су се повећале од 70 до 100 одсто, односно продавачице које су имале 30.000 - 40.000 динара, сад имају 60.000 - 80.000 динара, док пекарима плата иде и до 180.000 динара - нагласио је он.
Пралица је подсетио да су раније много више пара добијали трговци него сами произвођачи, што је, како је рекао, сада измењено новим уредбама које је донела Влада Србије уз помоћ председника Александра Вучића, који је помогао у преговорима и обезбедио одређене количине брашна по регресираним ценама.
- Хлеб сад кошта 57 динара и то је минимално поскупљење, којим смо задовољили грађане Србије - да је јефтин, јер су цене векне хлеба од 500 грама у околним државама на Балкану између 120 и 130 динара - истакао је Пралица додајући да је цена у нашој дрзави више него дупло јефтинија.
Говорећи о укидању уредбе о ограничењу цена и да ли ће то утицати на поскупљење хлеба, Пралица је рекао да је та уредба донета на одређени период те да ће цена хлеба бити сразмерна ситуацији на тржишту, додајући да за сада не очекује повећање цена пекарских производа.
Прелица је нагласио да је рат у Украјини поткрепио већ вештачки направљена поскупљења буду турбулентнија и већа, додајући да тренутно нема континуитета него сваки дан нешто поскупљује.
- Уредбом су предвиђене и казне за пекаре и трговце, јер смо имали проблем са трговцима, који су уместо да пекарима обрачунавају шест одсто марже, како је уредбом прописано, обрачунавали су им разне друге таксе - казао је он.
Пралица је додао да је неприхватљиво да на једној векни хлеба произвођач заради два или три динара, а трговац 18-20, против чега ће се, како је казао, борити и када прођу уредбе, како би маржа на хлебу остала нижа.
Влада Србије утврдила је 9. фебруара максималну малопродајну цену хлеба од брашна „Т-500ˮ у износу од 57,00 динара, док је максимална произвођачка цена 48,88 динара. Како је наведено у владиној Уредби, произвођачи хлеба обавезни су да произведу и ставе у промет хлеб од брашна "Т- 500" у количини од најмање 30 одсто дневне производње свих врста хлеба.