ЈАВНИ ДУГ СРБИЈЕ СВЕ МАЊИ! Већина земаља Европске уније ГРЦА У ДУГОВИМА!
Економски стручњаци истичу да се српски дуг креће у добром смеру, али и подсећају да још није достигнута граница постављена домаћим фискалним правилима - да јавни дуг не сме да буде већи од 45 одсто БДП-а.
Јавни дуг Србије после девет година поново се нашао испод 50 одсто БДП-а, а државни званичници истичу да је то велики успех и резултат реформи спроведених у претходних неколико година.
Истовремено, земље Европске уније дугују око 80 одсто свог националног друштвеног производа, док је, према подацима Еуростата, ситуација у еврозони још лошија, са уделом дуга од 86,1 процента.
Економски стручњаци истичу да се српски дуг креће у добром смеру, али и подсећају да још није достигнута граница постављена домаћим фискалним правилима - да јавни дуг не би смео да пређе 45 одсто БДП-а.
Почиње реконструкција Здравственог центра Ужице: Држава улаже 20 милиона ЕВРА!
Лоша предвиђања ММФ: ОВА земља ће имати НАЈГОРИ економски раст у Европској унији!
Европска комисија: Србија ПОГУРАЛА ПРИВРЕДНИ РАСТ Западног Балкана
Председница Владе Србије нагласила је да је јавни дуг Србије спуштен на 48,2 одсто БДП-а, "што је велики успех и резултат спроведених мера фискалне консолидације, али и успех целе привреде, грађана и реформи".
-Свако смањивање дуга је, наравно, позитивна вест, а за ове резултате свакако да су заслужне и мере спроведене од 2014. године. Зато морам да приметим да се јавни дуг креће у добром смеру - оценио је Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду.
Према подацима јавни дуг Србије на крају новембра 2019. године износио је 24,12 милијарди евра, што је било 52,4 одсто бруто домаћег производа (БДП). Претходно је на крају октобра држава била дужна 23,97 милијарди евра (52 одсто БДП), а на крају 2018. године јавни дуг је износио 23,01 милијарду евра, односно 53,7 одсто БДП-а.
Најмање учешће јавног дуга у БДП-у од 28,3 одсто забележено је 2008. године, а највеће 2000. године, када је износило чак 201,2 процента БДП.
Према оценама Међународног монетарног фонда (MMF), Италија, која је један од највећих трговинских партнера Србије, и наредних неколико година бележиће најслабији привредни раст у Европској унији. ММФ је властима те земље поручио да је "изразито препоручљиво искористити тренутно ниске каматне стопе како би се предузеле мере за смањење великог јавног дуга Италије који износи око 135 одсто италијанског БДП-а".
Најновији подаци европског статистичког завода Евростат од 21. јануара показују да је јавни дуг земаља еврозоне на крају трећег квартала 2019. године био 86,1 одсто БДП-а, док је дуг свих 28 држава ЕУ стигао до 80,1 одсто БДП-а.
Највећи удео јавног дуга у БДП-у забележен је у Грчкој (178,2 одсто), а следе Италија (137,3), Португал (120,5), Белгија (102,3) и Француска (100,5 одсто БДП). Најнижи дуг има Естонија – 9,2 одсто БДП-а, а испред су Луксембург (20,2) и суседна Бугарска (20,6 одсто БДП).
- Европска унија се још увек није много помакла од кризе 2008. године. Чак и Немачка грца, иако је она задржала индустријализацију и успела да прође боље од осталих. Ипак, она на глобалном нивоу има велику конкуренцију у Кини, која је успела да споји ефикасност капитализма са централизованим управљањем карактеристичним за социјализам и тако значајно подигла своју привреду - оцењује професор Савић.
У поређењу са другим кварталом 2019. четири чланице ЕУ увећале су удео свог јавног дуга у БДП-у – Румунија, Француска, Словенија и Бугарска, док је у 23 земље забележен пад. Немачки дуг је остао на истом проценту националног друштвеног производа.
За ПРВУ деоницу издвојено 200 милиона евра: На лето почиње изградња ауто-пута од Ниша ка Приштини
ПРИВРЕДНА КОМОРА СРБИЈЕ: Нацрт новог правилника о кесама упућен министарству!
РАДОВИ У ПУНОМ ЈЕКУ: Ауто-пут Бар-Бољаре имаће 42 тунела и 92 моста! (ВИДЕО)
Србија добија ШЕСТИ КОРИДОР! Сви детаљи градње ауто-пута НИШ-ПРИШТИНА: Инвестиција од 200 МИЛИОНА ЕВРА!
Сећате ли се економисте који је ЗАБОРАВИО шифру за биткоине? Твитер тек сада "ГОРИ" (ФОТО)