ПОСТАЛО ЈЕ УЖАРЕНО НА ДОМАЋЕМ ТРЖИШТУ - ТРАЖЊА ОГРОМНА! Три кварта с лошим имиџом, али станови иду као луди
Некретнине су у Цветановој ћуприји (1) вределе доста мање него сад
Постало је "ужарено" на домаћем тржишту некретнина и још нема назнака да би оно ускоро могло бити "охлађено". Поскупљење грађевинског материјала и појачана потражња која надмашује понуду - услов су за вртогалви раст цена широм света и Србије, а посебно у Београду.
ВЛАСНИЦИ ГУГЛА ПРОДАЛИ ДЕО СВОЈИХ ДЕОНИЦА: Инкасирали милијарду долара упркос пандемији
ХАКЕРИ НЕ МИРУЈУ: Србија на врху листе земаља по броју сајбер напада
НА ВРХУНЦУ СЕЗОНЕ КОМШИЈАМА ТУРИЗАМ ПУЦА ПО ШАВОВИМА: Посла преко главе, за ово занимање плаћају 1.000 евра!
Занимљиво је да се људи више "нећкају" код неких старих насеља, без обзира на новоградњу у њима, као и код старе градње у односу на нову - без обзира на чињеницу да могу скроз да је среде, а да је квалитет зидова, градње, изолације и самих инсталација - често бољи, невезано за дугу историју постојања.
У протеклом периоду као да су "преко ноћи испливала" 3 београдска насеља, два релативно новоизграђена, и једно старо - али адаптирано у односу на првобитно стање.
- Узео сам стан, гарсоњеру, пре неколико година за 32.000 евра, а недавно сам га продао за 40.000 евра. Дакле, у плусу сам осам хиљада евра, мада је стан заиста остао нов, очуван, јер нисам дуго живео у њему - прича један суграђанин. И није једини који то ради.
Некретнине су у Цветановој ћуприји (1) вределе доста мање него сад, што нам је потврдила још једна Београђанка која планира да прода стан ускоро, нађе неки сличне квадратуре у другом кварту - тако да јој остане довољно новца за куповину аутомобила.
У том делу Звездаре, за мање станове, просек је скоро 1.200/1.300 евра. Наиме, тренутно се продаје некретнина од 42 квадрата за 58.000 евра (квадрат је скоро 1.400), али је то снижена цена - била је оглашена за 66.000 евра. Наводи се да је стан на другом, најтраженијем спрату, укњижен, има две собе и терасу.
Такође, суграђани све више хрле и у, како многи кажу, "насеље у брду" или "насеље из пакла", а то је Војводе Влаховића (2). Реч је о новоизграђеном кварту који се налази изнад окретнице аутобуса 26.
Главна замерка станара је мноштво зграда и уских улица које се све сливају у једну, затим лоша саобраћајна повезаност и генерално оскудна снабдевеност, при чему је и квалитет градње споран.
Коментари су везани и за само сналажење по насељу где се "једва сналазе и таксисти, курири, Хитна помоћ", јер су, наводи се, "бројеви и слова накарадно написани, без реда, мало латиницом, мало ћирилицом".
Паркинг места углавном нису обезбеђена од стране инвеститора, па је паркирање по тротоарима неминивно. То је само један део приче зашто ово насеље прати лоша репутација, али и прилично јаке цене: лукс станови у том насељу продају се за 1.600 евра по квадрату, док су уобичајене цифре од 1.000 до 1.500 евра.
Издвајамо и Кнежевац (3) као насеље у којем сада влада "права борба" за налажење идеалног стана, па су зато и цене отишле превисоко. До скоро, малтене нико не би поверовао да некретнина од 44 м2 у Кнежевцу може да кошта чак 65.000 евра - али ето, и то се дешава.
Рачуница каже да је цена по квадрату надомак 1.500 евра, мада је просечна цена око 1.000 евра, што је свакако добро повећање за део града где смо до пре неколико година наилазили на доста ниже цифре.
Заправо, и није било толико нових зграда и вишеспратница као сада, а како се Београд свакодневно шири - питање је времена када ће данашња периферија постати малтене "шири центар".