ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ПРЕДСТАВИО ПЛАН "СРБИЈА 2027": "Само једну земљу имамо, ону коју волимо највише на свету - НАШУ СРБИЈУ" (ВИДЕО)
Председник у Палати ''Srbija'' представио програм за период од 2024. до 2027. године.
Председник из Палате "Србија" представљао је програм у оквиру кога приказује кључне сегменте свеобухватног развоја Републике Србије, међу којима су програми за подизање животног стандарда грађана, пројекти у области науке и технологије, образовања, развоја инфраструктуре, индустријализације, енергетике, екологије, пољопривреде, здравства, туризма, као и у другим областима од националног значаја.
Председник Вучић о интегралном развоју
Председник је истакао да је Експо пројекат који ће захтевати велику снагу од свих нас.
- Требаће нам хиљаде волонтера, сви заједно да радимо. Али морамо радити и на ономе што смо некада звали равномерним развојем. Покушаћемо да ујединимо целу Србију, и зато издвајамо велики новац, рецимо за салаше у Војводини, за етно села и етно куће... А градићемо и ствари које људи нису очекивали. Видећете потпуно ново Лебане, потпуно нови Каблар - казао је он.
Председник је приказао како ће изгледати Skywalk у Овчарско-кабларској клисури.
- Ми ћемо показати како изгледа Овчарско кабларска клисура, један бисер, величанствено место. Ана је била та која је ово изгурала, ја сам ово само прихватио, није било смисла да се опирем. Бићете поносни када одете тамо, изгледаће чудесно - казао је Вучић.
Он је потом говорио о развоју Лебана и Царичиног града, и каже да се лично залагао за то.
- Комплетно Лебане ће бити измењено, људима ће бити потпуно промењен живот. У истом том Лебану радимо реконструкцију Сијаринске бање. То ће бити прелепо, туристички много важно. Ово је и пут преко Радан планине, што су људи тражили од 1945. године, никада га нико није изградио, ми сада то радимо - каже председник.
Вучић истиче да ће бити промењена слика југа Србије, и да тај крај наше земље има огромну перспективу.
- Овде видите мост пасарелу до тврђаве Маглич, Едукативно-еколошки парк у Свилајнцу, бициклистичких стаза од Великог Градишта до Голупца, па гондоле Златибор-Прибојска бања. Градимо и гондолу Гоч-Врњачка бања. То ће бити права атракција, довешћемо и приватни сектор и познате спортисте да инвестирају ту - открио је он.
Вучић каже да ће се много улагати у сеоски туризам, и да ће сви салаши добити велике подстицаје.
- Говоримо и о бањама, желимо да се све обнове, да буду велики извори прихода. То је наше велико богатство. Морамо да урадимо и Бујановачку и Нишку бању. Бања Русанда, у њу нико није желео да улаже новац, али то мора бити урађено што пре - казао је председник.
Каже и да се држава стара за све грађане, посебно за оне на КиМ, и да ће урадити све како би људи имали кров над главом.
- Ми смо улагали и у Рајску бању у Бањској, и верујем да ћемо поред све хајке вратити живот свим местима у којима живи наш народ - рекао је председник.
Вучић каже да је причао о свему овоме како би показао да се не ради само у Београду и Новом Саду, већ у целој Србији. Потом је приказан филм у ком се виде велики пројекти који ће бити урађени у Крагујевцу.
- Направићемо огромна улагања у нашу војну индустрију у Крагујевцу. Још се договарамо око неких ствари. Желео сам да видите све ово, то су невероватне ствари. Позивам све младе људе да нам помогну, да сви учествују у овоме. Ово ће бити наших руку дело. Да будемо поносни на своју земљу, имамо само једну земљу. Позивам све који мене не воле и нас не воле, да учествују у овоме и зараде новац, да се боре за ону Србију коју сањају. Када испунимо овај план, онда ће бити тежак задатак пред новим генерацијама да ово понове или ураде још више. Хвала свима на пажњи, хвала грађанима који су издржали ову двосатну презентацију. Живела Србија, и на Експу да целом свету покажемо да смо најбољи домаћини - закључио је председник Вучић.
Министар Синиша Мали о EXPO 2027
- Сви ови објекти ће допринети нашем расту. Управо 2027. године ми смо центар света, бићемо домаћини највеће манифестације која ће се одржати у свету. Након тешких преговора ми смо победили једну Америку, Тајланд, Шпанију, Аргентину... То је велика одговорност и велика привилегија - рекао је министар Мали.
Министар Мали је додао да су у јулу месецу почели припремни радови на инфраструктури, да се граде нове петље, километри булевара и путева.
- 1. децембра 2026. године ми морамо да предамо кључеве. Конректно, градимћемо сајамски комплекс, затим резиденцијални комплекс са 1.500 станова, акватик центар и Национални стадион - рекао је Мали.
Он каже да очекујемо три милиона посетилаца у Србији, и да ће Национални стадион бити право ремек дело.
- Имаће чак 52.000 седишта, радимо га по свим стандардима УЕФА. Биће готов до краја 2026. године. Градимо и 1.500 станова, а после Експа видећемо да ли ћемо их продавати или ћемо понудити одређеним категоријама. Градимо и Акватик центар, нови центар водених спортова. И коначно повезујемо центар града, Прокоп, преко Земун Поља са Експом, и настављамо даље до Обреновца. То је неких 18 км пруге - каже министар.
Министар Мали каже да су у питању огроман простор и огромни пројекти, и да нови град који тамо ниче добија своје прве обрисе.
- Оно што је мени важно је то што овај велики пројекат гура нове инвестиције. Радимо и на великом историјском пројекту, то је Београдски метро. Прве две линије биће готове до 2030. године. Прокоп смо отворили, коначно је Београд добио главну железничку станицу. Ипак, радови се и даље настављају, тамо се гради велики пословни парк. У једној од тих зграда биће и Београдска берза и комисија за хартије од вредности - истакао је он.
Казао је и да ће Београд добити и нову железничку станицу на Новом Београду.
- То је велики инфраструктурни пројекат који ће појачати мобилност. Све мора да буде спремно за милионе посетилаца који стижу. Градимо и нови тунел код Економског факултета, то ће бити наставак великог новог моста који градимо у Београду. Тај мост ће бити готов до 2027. године. И морам да поменем Београд на води, пројекат у који је мало ко веровао, али смо и тај сан досањали - рекао је Мали.
Министар Мали је истакао да ће Хала 1 Београдског сајма бити један од највећих културних центара.
- И да се вратим на почетак, Експо је највећи развојни потенцијал наше земље у наредном периоду. Ако будемо посвећени, све ћемо ово успети да реализујемо - закључио је он.
Индустријализација и пољопривреда
Председник је рекао да морамо наставити убрзану индустријализацију, и да све оно о чему је говорено до сада зависи од индустрије.
- Србија ће наставити да субвенционише све компаније које имају дугорочне планове за улагање у Србији. Пре свега домаће, увек ће имати предност у односу на странце, а потом и стране. И њима смо бескрајно захвални што су изабрали Србију као своју дестинацију. Имаћемо у наредном периоду отварања нових фабрика, и верујем да ће то допринети додатној индустријализацији наше земље - рекао је он.
Додаје и да није стручњак за пољопривреду, али каже да је у плану да се помогне људима који раде 365 дана у години.
- То су пре свега сточари, и за њих ће расти субвенције најбрже. Говедари, сви који производе млечне производе. Мислим да то улива сигурност свима који хоће да се баве тим тешким послом. Улагаћемо у даље наводњавање, и ратарских, повртарских и других култура. Улагаћемо и у виноградарство, и свима желимо да помогнемо, грантовима и повољним кредитима - истакао је Вучић.
Каже и да нас чекају огромни послови у енергетици, и да ће кренути изградња реверзибилне ХЕ Бистрица.
- Ако је не завршимо, нећемо имати струје. То морамо што пре да урадимо. Сада завршавамо ТЕ Костолац Б3, затим имамо велике пројекте изграње самобалансираних соларних електрана. Улагаћемо у енергију више него икада. Нафтовод Србија-Мађарска мора бити урађен до Експа - каже председник.
Истиче да ћемо наставити убрзано да радимо и на енергетској санацији зграда, како је то урађено у Прагу и Братислави.
- Што се рударства тиче, рекли су да смо ово заказали како бих ја рекао да ћемо копати литијум. Ту одлуку може да донесе само Влада, ја сам своје мишљење одавно рекао. Сматрам да не треба да подилазимо незналицама, већ да гледамо како да се развијамо. Када би Лозница имала 100 милиона већи буџет, могли би да бацају паре по улици. Нека људи размисле, и нека Влада размисли - казао је председник.
Говорећи о екологији, каже да морамо изградити 1.108 км канализационе мере, и да није задовољан досадашњим радом на том питању.
- То мора да иде много брже! То није питање пара, већ немамо капацитете. За одржавање фабрика за пречишћавање отпадних вода, морали бисмо странце да ангажујемо. И што се тиче побољшања квалитета ваздуха, ми радимо пластичне цеви за гас, што ће смањити загађење од угља и дрвета - истакао је Вучић.
Потом су поново пуштене изјаве грађана Србије - машиновођа, фудбалских тренера, пољопривредника, грађевинских радника, научника...
Председник Вучић о плановима за инфраструктуру
Потом се поново обратио председник Вучић, који је на почетку излагања објаснио зашто се "свађа" са премијерком око Факултета уметности.
- Постоји једно питање које у Влади неретко поставља само Синиша Мали. Сва министарства троше паре, а све што зарадимо слива се у само једно министарство. Ја бих волео да неко уштеди паре. И када поставимо питање рецимо Факултета музичких уметности, питање је можемо ли то да издржимо и да платимо. Можемо наравно, зато што имамо вишак - рекао је он.
Председник је представио ОШ Светозар Марковић у Сјеници, која има базен, и на коју је потрошено 15 милиона евра.
- Погледајте на слајдовима како изгледају друге обновљене школе, од Новог Пазара, Дољевца, Раче... Ми ћемо колико ове године кренути у изградњу нових 23 вртића, и 67 школа широм Србије, плус још 23 за које министарство мора хитно да уради пројекте. Све ускоро креће да се ради, и ја мислим да је то најлепше и најважније улагање за нашу младост и децу. - истакао је председник.
Говорећи о изградњи саобраћајница и пруга, каже да је од 2012 год данас изграђено 468 км путева, а да је план да укупно буде изграђено 955 км до 2027 године.
- А од 1945. до 2012. године је изграђено готово дупло мање. Остало нам је од Кошева до Прељине, деоницу, биће готова до 2025. године. Следећи је Паковраће-Пожега, остало нам је 19,5 км, и то ће бити готово до октобра ове године. Деоница Сремска Рача-Кузмин у дужини од 19 км, са мостом у Сремској Рачи, бити завршена до краја 2025. године. Фрушкогорски коридор, укупно 47,5 км, биће урађен до јуна 2026. године - рекао је он.
У овом тренутку се граде три велика моста преко Дунава, то се никада у историји није догодило у нашој земљи, истакао је председник.
- Потом имамо деоницу Шабац-Лозница, биће завршена ускоро, затим Дунавски коридор, деоница Пожаревац-Голубац, то је 68 километара, то завршавамо цело до 2026. године! Обилазница око Новог Сада биће урађена за две и по године. Београд-Зрењанин-Нови Сад ту ће бити много мука. Много пре Експа ћемо ипак завршити, коначно ћемо бити добро спојени и са Ковачицом, и Идвор и Опово. То ће много значити за сва ова места - истакао је Вучић.
Осмех Србије од 168 км биће урађен до 2026. године, а потом је говорио о ауто-путу Вожд Карађорђе.
- Радимо од Чибутковице до Орашцу, деоница од 41 км. Циљ нам је да спојимо Лазаревац и лазаревачка места, да спојимо брзом саобраћајницом са Аранђеловцем. И Младеновац ће добити много бржи излаз за Београд - казао је он, и наставио да набраја велике инфрастуркутне пројекте.
Вучић је затим говорио и о рехабилитацији путева, и да ће мимо буџета бити уложена 1,1 милијарда евра за локалне и регионалне путеве.
- Када доведете пут до куће човеку, тада сте му решили највеће проблеме. Што се железнице тиче, готово све градимо, као да радимо све ново. Ми сада градимо 108. км најмодерније пруге Београд-Суботица. И до краја ове године ћемо од Београда до центра Суботице ићи за сат и 12 минута. То је просто невероватно - рекао је он.
Истакао је и да ће пруга Ниш-Брестовац бити реконструисана до 2027 године, и рекао да ће бити изграђена пруга Земун Поље-Аеродром Никола Тесла.
- Један од најважнијих пројеката је брза пруга Београд-Ниш, дужине 230 километара. За сат и 40 минута ће се стизати до Ниша, каква год кола да имате нећете моћи тако брзо да стигнете до Ниша. Верујем да то можемо да урадимо до 2028. године - казао је председник.
Вучић је рекао и да је у Војводини много застарелих пруга које ће морати да буду реконструисане, и да ће много бити улагано и у водни саобраћај.
- За годину дана верујем ћемо завршити редовну линију од Апатина, и желимо да укључимо приватнике, сматрам да и они морају да се укључе у све то! Као држава, ми ћемо проширити капацитете лука Богојево, Прахово, Сремска Митровица. Овде имате и карту пројекта Заплови Србијом, ту видите марине, међународна пристаништа, за домаћи каналски саобраћај, то је све наш посао, морамо урадити пре Expa - каже он.
Говорио је и о проширивању капацитета аеродрома Никола Тесла у Београду и Константин Велики у Нишу.
- Иде и друга фаза изградње аеродрома Росуље у Крушевцу, барем да могу мали авиони да слећу. Што се тиче инфраструктуре у здравству, УКЦ Србије се ради у фази 2. КЦВ ће се радити делимична реконструкција, затим УКЦ Крагујевац, потом Тиршова 2. Са Тиршовом смо имали безброј проблема, рушили су тендере једни другима, затим ГАК Народни фронт, погледајте како ће то све модерно и лепо да изгледа. Затим ћемо радити на Институту за ортопедију, па и Онколошки центар који је предлагала Дана Грујичић. На томе и даље настављамо разговоре - додаје председник.
Неће постојати ниједна општина у Србији која неће имати дигитални мамограф.
- Хоћемо да заштитимо здравље наших мајки, бака, свих! Свака општина ће имати, и то није прескупо. Свака окружна болница ће имати магнетну резонанцу. Ужице мора две да добије, и то ћемо под хитно да радимо - рекао је он.
Вучић каже да ће бити рађено на меморијалним центрима и музејима.
- Музеј Николе Тесле ће бити једно од најбољих места у које ће људи моћи да дођу, и мислим да нико други у свету неће то имати на такав начин. Адаптација Железничке станице затим, која ће бити Историјски музеј. Одмах поред је зграда Поште, којој враћамо стару дивну фасаду, и ту ће бити дечији музеј. Изградња нове сцене НП у Нишу, потпуна обнова старог језгра Сремских Карловаца... Музеј стакларства у Параћину, то је само део пројеката из сфере културе - казао је председник.
Он додаје да у спорт улажемо много, и да му је понекад жао и да мисли да претерујемо.
- Ипак толико поноса доносе нашој земљи, да ћемо наставити да улажемо. Овако ће изгледати стадион Чика Дача у Крагујевцу, потпуно ће променити изглед Шумарица. Затим Национални одбојкашки центар, то завршавамо у мају 2025. Затим спорста дворана СД Раднички - казао је Вучић.
Обраћање Ане Брнабић и Јелене Беговић
Након приказивања изјава наших грађана из целе Србије, које сведоче успесима који су остварени у различитим сферама, обраћа се председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.
- 2027. године Експо ће бити у Србији. Цео свет ће нас гледати, или ће бити овде. И питаће се како је та мала земља победила Америку, Аргентину и Шпанију. Представљаћемо победничку Србију, земљу иновација и напредних технологија. Земљу у којој млади желе да остану, а они који су отишли желе да се врате - казала је премијерка.
Казала је да сада Србија за један месец произведе више него што је некада производила за годину дана.
- А оно што ћемо урадити до 2027. године ће бити квантни скок у односу на све до сада. Наш извоз 2027. године ће бити 10 милијарди евра. Како да додатно развијемо напредне технологије? Два су фокуса - биотехнологија и вештачка интелигенција - рекла је премијерка, и препустила реч министарки Јелени Беговић.
Јелена Беговић је рекла да се младима и талентима мора омогућити да раде боље у односу на друге земље у свету.
- Ово је највеће улагање у младе икада у нашој земљи. 450 милиона евра се улаже у изградњу БИО4 кампуса. Ту ће радити наши најбољи истраживачи, професори, наши таленти и наше компаније. То ће довести до доступности модерних лекова, терапија, ефикасније пољопривреде и здравије животне средине. То ће омогућити и да спречимо одлазак наших најбољих и најпаметнијих. Да наши млади постану активни учесници у грађењу боље будућности Србије - казала је она.
Премијерка Брнабић је потом наставила да говори о вештачкој интелигенцији, и рекла је да је то изазов број 1.
- По анализама ММФ, земље које нису спремне за ове промене могу да изгубе чак и до 40 одсто укупне радне снаге. Добра вест! Србија је спремна! Србија је препознала ово као тему још давно. 2019. године смо усвојили стратегију развоја АИ. Основали смо и државни научни институт, који запошљава преко 60 стручњака, од тога велики број повратника из иностранства - рекла је премијерка.
Ана Брнабић је рекла да су смернице за етичку употребу вештачке интелигенције које је усвојила Влада Србије у Давосу коришћене као одличан пример како се то ради.
- До 2027. године ћемо само у АИ уложити преко 70 милиона евра као држава. На то долази и приватни капитал. Затим ћемо радити и на још једном суперкомпјутеру. УАЕ, као једна од најнапреднијих и најбогатијих држава има само два суперкомпјутера, онда знате шта то значи за Србију. И поново ће бити дат бесплатно на коришћење младима - додала је она.
Премијерка истиче да ће додатно бити уложено у нове научнотехнолошке паркове.
- До 2027. године идемо у проширење нт парка Ниш, како ти људи раде, капа доле. Нови НТ парк у Крушевцу, затим проширење у Чачку, Београду и Новом Саду. И читав иновациони дистрикт у Крагујевцу - истиче Ана Брнабић.
Истакла је и важност пројекта Ложионица, али и културе, и рекла да ћемо до 2027. године имати Факултет музичке уметности, као и анекс Факултета ликовних уметности.
Габријела Грујић из Министарства просвете је истакла важност дуалног образовања.
- Привлачићемо стране инвеститоре у додатне тренинг центре, а пример тога је ваздухопловна академија. То је нова вредност Србије, то је разлика коју правимо. Ту ће се борити наши пилоти и техничари да остваре нову вредност у нашој земљи. Имаћемо ербасове симулаторе, нове авионе, реконструисану писту - рекла је
Председник Вучић представио план за будућност
Вучић је при уласку у салу поздрављен аплаузом од стране присутних. Излагање плана почело је државном химном Боже правде, коју је извела Љубица Вранеш.
У публици су били министри, рудари и радници железаре, деца која болују од ретких болести, људи који су се вратили у Србију из иностранства. Ту је и Јасмина Филић, мајка дванаесторо деце.
Вучић је истакао да је данас велики дан, и каже да је напорно рађено на овом плану.
- Трудили смо се да представимо нашој Србији све оно што ћемо да учинимо у наредне четири године. План са којим излазимо пред грађане Србије је свеобухватан, амбициозан, са много ентузијазма је урађен. Све што смо постигли је ништа, у поређењу са оним што планирамо да учинимо у наредне четири године - казао је он.
Председник додаје да ће више људи говорити, не због функција или политике, већ је у питању тим људи који је радио на плану, заједно са бројним стручњацима.
- Експо се одржава 2027. године у Београду, и искористили смо то као повод да наметнемо себи циљеве које нисмо могли да остваримо. Ако не сањате велике снове, ништа нећете моћи да остварите. Оно што је за нас важно, што данас популарно називају инклузијом, све што ћемо изнети вечерас односи се на све људе у Србији. Људе свих политичких опредељења, националности... Сви људи морају у овоме подједнако да учествују, и да помогну - рекао је председник.
Суштина свих пројеката је један - успешна Србија и скок у будућност 2027. године, додаје он.
- Са оваквом геополитичком ситуацијом у свету, наш циљ је да сачувамо мир у региону и код нас. Упркос чињеници да смо љути на изјаве многих из Европе, посебно по питању КиМ, Србија мора вечерас да пошаље јасну поруку - да настављамо европски пут, и да ћемо га убрзати. Чувајући разуме се своје традиционалне пријатеље, слободу и независност - истакао је Вучић.
Он је рекао и да је 2012. године БДП био 33 милијарде евра, а на крају 2027. године, ако будемо успешни, наш БДП биће 92,7 милијарди евра.
- Надамо се и нешто повољнијим геополитичиким приликама, и новим инвестицијама, и тада бисмо могли да дођемо до 100 милијарди. Све што су наше генерације стварале, и што је направљено као нека врста наслеђа. Све што су наше деке и баке, родитељи стварали, ми ћемо за четири године бити у стању да на годишњем нивоу створимо три пута већу вредност. То је незабележено у историји Србије - казао је председник.
Вучић је додао и да данас неће говорити о војсци и полицији, и да ће у фебруару бити представљено шта ће бити урађено за органе безбедности.
- Ми у наредне четири године планирамо веровали или не, да само за ове пројекте, и ово што желимо да остваримо, уложимо укупно 17.8 милијарди евра. То је на нивоу једног годишњег буџета. А ниједне секунде јавни дуг не сме прећи ниво Мастрихта - казао је он.
Крајем ове године просечна плата ће бити 958 евра, 2025. године први пут ће просечна плата прећи 1000 евра, а 2027. године предвиђено је да буде 1.400 евра.
- За ово има неколико важних услова. Планирана стопа раста је 3,5 одсто, а наредне две године још 4 одсто. Желим да кажем да ћемо се постарати да све пројекте које радимо, радимо да бисмо повећали стопу раста. Да бисмо повећали животни стандард грађана, и до сада смо показали да умемо да чувамо нашу економију. Позивам и приватни сектор да нам помогне. Човек је узео хотел Славију и рекао да ће све средити до Expa. Свака част, а ми ћемо гледати да помогнемо на сваки начин - додао је председник.
Вучић је рекао да све ово ради због младих, и истакао је да ће услови живота бити много бољи, позивајући људе који су отишли у иностранство да се врате у земљу.
- Што се пензионера тиче, просечна пензија ове године је била 391 евро, а до краја 2027. године, очекујемо да ће пензија бити 650 евра. То ће бити квантни скок, скок у будућност, за наше пензионере. - истакао је председник.
Додаје и да ће минималац бити повећан на 650 евра, што показује бригу о људима.
- Морамо смањити јаз између најбогатијих и најсиромашнијих! Пажљиво ћемо то радити, морамо пазити и на послодавце. Велики изазов ће бити да незапосленост одржимо између 7 и 9 одсто. Вештачка интелигенција је била главна тема у Давосу. Ако Американци и Кинези буду сарађивали, за само пар година донеће нам лек за рак. Али донеће и огромна отпуштања, што ће бити велики проблем за целу планету - истакао је Вучић.
Подсетио је да је 2012. године стопа незапослености била 25 одсто, и каже да данас имамо 550.000 више запослених у Србији сада, и поред одлива становништва и умирања.
- Мораћемо да наставимо и убрзавамо тај процес, и да даље запошљавамо људе. У односу на 2010. смо великим улагањима у новорођенчад, успели да променимо слику нашег природног прираштаја, посебно у сиромашнијим областима. Ми смо били на ивици потпуног нестанка, а сада смо стопу фертилитета подигли на 1.63. Наша обавеза је да стопу фертилитета подигнемо на 1.75 до 2027. године - рекао је он.
До сада смо издвајали за прворођено дете 378.000, а од сада ће се за прворођено дете добијати 500.000 динара од државе.
- За друго ће бити подршка 600.000 динара од државе! То је огромна разлика у односу на протекли период. Посебне награде ће бити обезбеђене за оне који, попут госпође Филић имају много деце. То су људи који размишљају о будућности наше државе. На овоме морамо да радимо да би Србија постојала. Све оно што радимо неће вредети ништа ако не будемо имали деце - казао је Вучић.
Додаје да стопа сиромаштва мора бити спуштена на 16,7 одсто, чиме бисмо били у нивоу земаља ЕУ.
- Румунија, Бугарска, Грчка... Све те земље имају већу стопу ризика од сиромаштва у односу на Србију. То не значи да смо једнако богати као они, већ да смо више рачуна водили о сиромашнима - рекао је он.
Говорећи о бризи о људима, истиче да је много новца уложено у здравство.
- И много ме боли она најружнија реченица, која није фер према свима који се боре за Србију, а та реченица је: "Ово нема нигде осим код нас". Па смо тако лагали себе да се код нас не чисти снег, а негде другде се чисти. А код нас се чисти десетоструко више, и брже и више. Од те баналне ситнице, до тога да сви људи говоре да се овде деца лече СМС порукама. Желим да вам кажем да има само неколико земаља у свету које бесплатно лече толики број болести као Србија - казао је председник.
Вучић је додао да у Србији има неколико лекова за ретке болести, каквих нема нигде другде у региону.
- Лек за болест деце лептира доступан је само у Америци, Француској, Немачкој и Србији. И овде видим много дивне деце који су дошли. Видео сам малог Матију, ћао Матија. Верујем да ће бити здрави и весели, а имаће неупоредиво већу подршку него до сада. У наредне три године ћемо повећати буџете за ретке болести и иновативне лекове за више од 200.000 милиона евра. - каже председник.
Говорећи о бризи, истиче да нема прече и веће бриге за децу и старе.
- Донели смо и одлуку да готово сва породилишта у наредне 4 године реконструишемо. Прво Београд, затим Ниш, Крагујевац, Нови Сад. Исто ћемо урадити и у договору са председником РС, да исто учинимо и у Бањалуци. Када мајка хоће да подари живот, а онда оде у просторије у којима не ради чесма у тоалету, или није све чисто и уредно, онда је то за нас лоше. Ако хоћемо више деце, а не можемо да уредимо породилишта, онда смо лицемерни. Две године смо чекали пројекте за Вишеградску и Народни фронт. Завршиће их за 2 месеца, па идемо да радимо локацијксе услове - казао је председник.