Премијерка Брнабић у интервјуу "Ројтерсу": Србија планира да потпише нови аранжман са ММФ
Брнабићева је казала да ће влада започети преговоре са ММФ-ом у марту и априлу о новом споразуму
Србија планира да потпише нови аранжман са Међународним монетарним фондом (MMF) до средине године, са циљем подстицања реформи како би се подстакао економски раст, најавила је у интервјуу Ројтерсу премијерака Ана Брнабић.
Прочитајте и:
Ројтерс је подсетио да је Србија окончала успешно аранжман у вредности од 1,2 милијарде евра, као и да је ММФ оценио да Београд мора даље да унапреди пословну климу и побољша инфраструктуру како би ухватио корак са западном Европом.
Брнабићева је казала да ће влада започети преговоре са ММФ-ом у марту и априлу о новом споразуму, који не би предвиђао финансијску подршку или кредитну линију из предострожности.
Чадеж у Лондону о регионалној платформи за инвеститоре, циљ је да се промовише регион
- Верујем да ћемо до средине године ући у нови аранжман са ММФ - рекла је премијерка, додајући да је пред Србијом још дуг пут по питању спровођења реформи.
Нови аранжман са ММФ-ом био би, према њеним речима, и позитивни сигнал инвеститорима, финансијским институцијама и агенцијама за кредитни рејтинг.
Нови аранжман, како је објаснила, била би у облику инструмента за координацију политика, програм који је намењен земљама које желе да потврде приврженост реформској агенди или желе да ослободе, односо координирају финансијске линије других званичних кредитор или приватних инвеститора.
- Наш оквир за следећи аранжман ће се ослањати на већој динамици раста, као и структуралним реформама које треба да омогуће раст. Нама је потребно најмање четири одсто годишњег раста да би стигли друге чланице ЕУ - рекла је Брнабићева, подсећајући да је Србија већ испунила 30 одсто својих финансијских обавеза за ову годину.
ЊИМА НИШТА НЕ ПОМАЖЕ: Ево која земља има најнижу минималну плату у ЕУ
Она је истакла да је влада била у преговорима са Еуроклиром (Еуроцлеар), међународним системом који повећава транспарентност, и додала да је циљ да се постигне споразум у наредне две године. Што се Комерцијалне банке тиче, Брнабићева је подвукла да ће влада желети да задржи један део власништва, а да о том питању треба још да се воде преговори са ЕБРД-ом, која жели да прода свој удео.
Премијерка је указала да ће се видети да ли ће држава смањити свој удео или га можда чак мало и повећати, додајући да би Србија могла да купи неке деонице ЕБРД.
ОНЕ и даље раде неплаћене послове далеко више од ЊИХ
Председница Владе Србије Ана Брнабић у Лондону учествује на Инвестиционом самиту Западног Балкана, у организацији ЕБРД.