ЖЕЛИТЕ ДА ИДЕТЕ У ПРЕВРЕМЕНУ ПЕНЗИЈУ? Детаљно упутство како остварити то право пре него се правила построже
Старосна граница за одлазак у пензију се мења те ће од 2024. године за превремено пензионисање бити потребно 40 година радног стажа и 60 година живота
Власти у Јапану планирају да повећају старосну границу за одлазак у пензију, са 65 на 70 година старости. Ову границу последњих година повећале су и многе друге земље, попут Србије, Хрватске, Црне Горе и Пољске. Такође, у Великој Британији и Финској сада се у пензију иде са 68 година.
ПРЕДУЗЕТНИЦИ, ОПРЕЗ: Данас истиче рок за плаћање треће рате дугованог пореза
ПРЕМИЈЕРКА МИСТЕРИОЗНА, ВЕСТ ФАНТАСТИЧНА: Вучић до краја априла отвара још једну изузетно значајну фабрику
Плата већа и од 7.000 евра за месец дана, а ПОСАО САСВИМ НЕОБИЧАН: Ово су послови за које би ретко ко поверовао да се плаћају!
Пензијски системи се у целом свету константно мењају, али ако не желите да чекате да испуните све потребне услове или једноставно немате снаге да радите до 65. године, са колико ће, на пример, и жене ићи у пензију од 2030. године, има решења и за то.
Превремена пензија је могућност коју грађани користе из различитих разлога, али та опција има и одређену цену, а то је умањење од 0,34 одсто за сваки месец превременог пензионисања или највише 20,5 одсто од укупне пензије.
Дакле, ако би вам старосна пензија са пуним радним стажом износила 35.000 динара, а одлучите да се превремено пензионишете три године раније, месечни чек би вам био мањи за око 4.300 динара, односно примали бисте месечно 30.700 динара.
Превремена пензија је опција која у Србији постоји од јануара 2015. године и користи је све више људи, тако да бројка годишње расте у просеку за око 10.000. Крајем 2018. било је 28.000 корисника, а већ у јулу 2019. чак 43.000.
Треба подсетити да од 1. јануара 2021. године важе нови услови за одлазак у старосну и превремену пензију. Граница за одлазак у старосну пензију код жена се помера за два месеца, па ће тако даме у 2021. години у старосну пензију моћи да иду са 63 године и два месеца живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Нова правила за даме јесу и уколико желе да иду у превремену пензију. За ову годину услов је 39 година и четири месеца стажа осигурања и најмање 58 година и четири месеца живота.
За мушкарце ће важити исти услови као и 2020. године, дакле 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања, али има промена у остваривању права на превремену пензију. Они су, наиме, прошле године у превремену пензију ишли са 40 година стажа осигурања и најмање 58 година и четири месеца живота. Ове године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година живота.
Висина превремене старосне пензије одређује се на исти начин као и износ старосне пензије, с тим што се сума трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених 65 година живота, а може се умањити највише до 20,5 одсто.
Да би осигураник стекао право на старосну пензију потребно је да испуни, истовремено, услове у погледу година живота и стажа осигурања.
Право на превремену старосну пензију осигураник стиче када наврши најмање 40 година стажа осигурања и најмање 60 година живота. Ова одредба ће се у потпуности примењивати тек од 2024. године, јер је Законом прописан прелазни период у коме ће се ти услови у погледу навршења потребних година живота уводити поступно.
Тако, рецимо, у 2022. години, мушкарцима ће за превремену пензију бити потребно 40 година стажа и најмање 59 година и шест месеци живота, а женама 39 година и осам месеци стажа и најмање 59 година живота.
У 2023. мушкарцима ће бити потребно 40 година стажа и најмање 60 година живота, а дамама 40 година стажа и најмање 59 година и шест месеци живота.