СРПСКЕ КОМПАНИЈЕ УВЕЋАЛЕ ДОБИТ ЗА ПЕТИНУ АЛИ СУ СЕ И ЗАДУЖИВАЛЕ: Запослено више од 43.000 нових радника
Укупне обавезе привредних друштава су порасле за 10,4 одсто и достигле су 10.758 милијарди динара, док је укупан губитак повећан за 8,5 одсто.
Компаније у Србији су прошлу годину завршиле са профитом од 433,5 милијарди динара и он је за петину већи од добити зарађене годину раније.
УВЕДЕН И ДНЕВНИ ВОЗ БЕОГРАД-БАР: Купљена карта омогућава разне погодности у угоститељским објектима у Црној Гори
КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ ОВОГОДИШЊИ ТЕСТОВИ ЗА МАЛУ МАТУРУ: Овај тип питања ће бити најзаступљенији, а решава се - лако!
ЕЛОН МАСК ЈЕДНИМ ТВИТОМ "ДИГАО" БИТКОИН: Ово је магична реченица због које се криптовалута вратила у игру
Иако је корона многим секторима значајно отежала пословање, привредна друштва су лане повећела број радника за 43.592. У доба пандемије добро је ишло пре свега трговини и прерађивачкој индустрији. "Годишњи извештај о пословању привреде у 2020.", који је објавила Агенција за привредне регистре, открива и да су највећи - увећали задуженост.
Укупне обавезе привредних друштава су порасле за 10,4 одсто и достигле су 10.758 милијарди динара, док је укупан губитак повећан за 8,5 одсто.
- Висок степен задужености је присутан код свих тих сектора, па на један динар сопственог капитала у прерађивачкој индустрији долази 2,26 динара позајмљених извора, у трговини на велико и мало 2,27, у грађевинарству 2,29, затим у сектору саобраћаја и складиштења - 1,35, док је у сектору снабдевања електричном енергијом и гасом степен укупне задужености најнижи, 0,76 - стоји у саопштењу АПР. - Иако су велика привредна друштва исказала највеће укупне обавезе, 33,4 одсто, код њих је рацио сопственог капитала 51,7 одсто и најнижи је степен укупне задужености - 0,94. Неповољна је финансијска структура на нивоу микро привредних друштава код којих губитак превазилази вредност капитала за 1,102 милијарде динара.
Према речима Ружице Стаменковић, главног регистратора Регистра финансијских извештаја, новчани капацитети привреде су лане увећани, али су порасли и укупни губици.
- Да би превазишла потешкоће у пословању, привреда се појачано задуживала, а проблем са очувањем ликвидности, који је и претходних година био присутан, у протеклој години је незнатно ублажен - сматра Ружица Стаменковић.
Ликвидност је највише била угрожена у секторима саобраћаја и складиштења и снабдевања електричном енергијом и гасом, у којима је негативан нето обртни капитал био највећи - стоји у анализи АПР.
- С друге стране, у сектору трговине на велико и мало успостављена је дугорочна финансијска равнотежа и исказан је позитиван нето обртни капитал од 321,7 милијарди динара. Када се посматрају привредна друштва према величини, средња и мала друштва су финансијски најстабилнији део привреде.