ПКС подржава снажне економске напоре међународне пословне заједнице у Србији!
На данашњем онлајн састанку Савета мешовитих комора у организацији Привредне коморе Србије истакнут је значај продуљене економске сарадње
Подршка у реализацији пословних активности у условима пандемије, даље убрзање процедура важних за ефикасније и лакше пословање, заједнички рад на предлогу Влади нових мера подршке привреди ради бржег превазилажења последица пандемије, као и измена регулативе када је у питању Е-трговина, у фокусу је интереса међународне пословне заједнице активне у Србији и представника мешовитих комора и пословних асоцијација, указано је на данашњем онлајн састанку Савета мешовитих комора у организацији Привредне коморе Србије (ПКС).
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
Привредна комора Србије: Стартовала друга фаза програма за почетнике у бизнису
НИЧЕ НОВА ПРИВРЕДНА ЗОНА: На овом простору у Србији прави се рај за инвеститоре!
Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије позвао је представнике мешовитих привредних комора и пословних асоцијација у Србији да се обрате Привредној комори за подршку у решавању конкретних пословних захтева својих чланица, како би се олакшало пословање, убрзао промет робе и ублажиле последице кризе изазване пандемијом Ковид 19.
- Привредна комора Србије има одличну сарадњу са свим институцијама и читавом инфраструктуром која се директно бави борбом против епидемије што нам омогућава брзо и оперативно решавање проблема наших чланица - рекао је председник ПКС. Истакао је да је ПКС имала неколико успешних иницијатива у претходном периоду и да се ради на новом предлогу мера за привреднике.
- Интереси су нам заједнички, као и активности, усмерене на борбу против коронавируса. На убрзању процедура урадили смо доста, скратили задржавање на границама, али иста процедура мора да важи и са друге стране да би била ефикасна. Радимо и на новим моделима, развијању механизама ауторизације економских оператера, посебно са земљама са којима се граничимо - рекао је Чадеж.
Он је позвао представнике мешовитих комора и пословних асоцијација да се укључе и помогну у препознавању и дефинисању проблема у складу са захтевима својих чланица. Подсетио је да су привредницима доступни аналитички сервиси ПКС, од дневних, месечних и кварталних анализа и приказа параметара битних за пословање, до секторских и посебних анализа на основу података из представништава ПКС и међународних извора.
Током кризе, ПКС је покренула 65 иницијатива за усвајање или измену и допуну одлука и мера Владе које се односе на реализовање пословних активности у условима Ковид кризе. Усвојене су 42 иницијативе, међу којима су убрзање трговине робом, одржавање робних токова, обезбеђење снабдевања, ограничавање цена основних прехрамбених намирница, повећање капацитета производње дезинфекционих средстава и друге, истакнуто је на састанку.
Мартин Кнап, председник Немачко-српске коморе и Ерика Бренер из Аустриа Адвантаге рекли су да немачке и аустријске компаније у Србији, упркос пандемији, настоје да одрже стабилност у пословању и ниво улагања, ради наставка даљег развоја пословања.
Председник Пољско-српског пословног удружења Милан Брковић и директорка Француско- српске привредне коморе Сања Иванић посебно су нагласили подршку иницијативи за измену прописа на пољу Е- трговине и поштанских услуга, као стратешком приоритету, с обзиром на велико повећање обима Е- трговине. Иванић је истакла да је систем француских мешовитих комора прешао на оналајн пословање и комуникацију. Удруживањем Централно-европских комора са колегама из Румуније, Чешке, Словачке одржано је низ семинара за француске компаније широм света, које желе да пребаце производњу са Азијског континента у Европу.
Представници Хрватске господарске коморе, Хеленског пословног удружења и Словеначког пословног клуба представили су активности у протеклом периоду, указујући на промену улога асоцијација привредника у правцу сервисних, информационих пунктова за привреду. Стратешко опредељење привредних комора и асоцијација привредника у овом периоду јесте спашавање угрожених компанија, кроз селективну финансијску подршку и друге мере, очување и одржање пословања, као и подршка фирмама које су пронашле шансу у овим великим поремећајима изазваним пандемијом.
- Чланице италијанског удружења Цонфиндустриа захвалне су на мерама подршке Владе у превазилажењу последица пандемије. Неопходна је размена искустава, као и заједнички рад на даљем поједностављењу процедура које отежавају пословање - поручила је Ирена Брајовић, директорка Цонфиндустрије Србија.
Ана Грујовић директорка Швајцарско- српске привредне коморе навела је као позитиван пример компанију Регент Lighting која је део своје производње изместила једино у Србију, коју види као изузетно привлачну дестинацију.
Нове могућности унапређења сарадње пословних асоцијација, указали су представници Британско – српске, Италијанско-српске привредне коморе, Белгијско–српске пословне асоцијације и Холандско–српске иницијативе, као и Корејске агенције за пром