Произвођачи КУПИНЕ очајни: Берба тек почела, а ОТКУП ОБУСТАВЉЕН
По обиму производње на трећем месту у Србији
У ариљском крају хладњачари су обуставили откуп купине, чија се откупна цена кретала од 30 до 35 динара. Произвођачи су били изненађени оваквим чином, јер је берба тек отпочела, док, са друге стране, откупљивачи наводе да нема потражње за овим бобичастим воћем, те да не могу да у хладњачама складиште купину, јер преузимају велики ризик да им она остане непродата.
Породица Милосављевић из села Миросаљци, која има 60 ари земље под овим бобичастим воћем, каже да им је ово једини извор прихода.
Прочитајте и:
- Кренули смо са бербом, али су нас звали из хладњаче да више неће откупљивати, позвали смо и друге и добили исти одговор. Касније смо сазнали да су и остали произвођачи обавештени о овоме. У великом смо проблему, јер после малине која је пропала и чија цена је била мала, много смо уложили у купину - казали су Милосављевићи.
Велики проблем је што су се произвођачи купине задужили код неких хладњачара за скупе препарате и сада не знају како ће да га отплате.
Стручњак за бобичасто воће у Институту за воћарство у Чачку Александар Лепосавић наводи да производњу купине у Србији прате бројни проблеми као што су отежан пласман и пад цена, велика осетљивост свежих плодова на неадекватан транспорт, нерационално организовање откупа и продаје на светском тржишту, недостатак новчаних средстава у време откупа, неблаговремена исплата произвођачима и многи други.
- Због ових проблема последњих година долази до великих осцилација у производњи. Тако је било периода када је откупна цена плодова била висока што је изазвало неконтролисано ширење купине, али и оних када су произвођачи били у дилеми да ли засаде крчити или не. Што се тиче стања у засадима ове воћне врсте у нашој земљи, тренутна ситуација не иде у прилог произвођачима. Незадовољни ценом у прошлој години, велики број њих није посветио одговарајућу пажњу својим засадима - рекао је Лепосавић: - Временски чиниоци су допринели да веома мали проценат засада постигне потребну кондицију, а кише током јуна и јула су утицале и на квалитет плодова. Као резултат тога, хладњачари су веома опрезно кренули у кампању откупа. Последњих дана неки од њих су и обуставиле пријем у хладњаче.
Другу годину заредом: Србија СВЕТСКИ ЛИДЕР у отварању радних места
Као оправдање за ово, откупљивачи наводе залихе из 2017. па чак и 2016. године, лош квалитет, неодговарајући сортимент и слично. Насупрот томе, произвођачи купине у другим деловима света (земље Јужне Америке, Канада) у овој години су имали знатно бољу ситуацију и пласман целокупних количина на светском тржишту.
Треће место
По обиму производње и привредном значају у нашој земљи купина је у групи јагодастог воћа на трећем месту, иза малине и јагоде. Гаји се на око три хиљаде хектара. На светско тржиште пласира се преко 90 одсто од укупне годишње производње, претежно у смрзнутом стању. Релативно мале количине извозе се у свежем стању и у облику других прерађевина. Последњих година приметан је тренд пораста пласмана плодова купине у свежем стању на домаћем тржишту.