РАЧУН ЗА ГАС ВЕЋИ И ЗА 1.000 ЕВРА?! Земља ЕУ пред потпуним КОЛАПСОМ, од октобра се све мења
Немачка ће од 1. октобра ове до септембра 2024. године, наплаћивати накнаду за гас свим потрошачима без изузетка, грађанима и индустрији.
Још није познат износ таксе, чији је циљ подршка добављачима да се изборе са растућим увозним ценама овог енергента.
Детаљи о висини намета биће објављени у августу и руководиће се актуелном ценом гаса, наводе домаћи медији.
ИЗДАТА ГРАЂЕВИНСКА ДОЗВОЛА: Прокоп готов за 18 месеци
ВЛАДА СРБИЈЕ ПРИПРЕМА НОВУ ПОМОЋ! На списку 200.000 грађана
ЈОШ ЈЕДНА ЧЛАНИЦА ЕУ ОСТАЈЕ БЕЗ ГАСА: "Нису испунили захтеве Москве"
Проста рачуница, међутим, каже да би такса од само пет центи по мерној јединици, повећала рачуне за гас четворочланом домаћинству најмање за око 1.000 евра годишње, а у већим становима и вишечланим породицама и за више од 2.000 евра.
Ако се посматра месечна потрошња, трошак за гас порашће, у зависности од града и локације у њему, од стотинак до чак 300 евра, пише дневник "Цајт".
Директор немачке Савезне енергетске мреже Клаус Милер упозорава да ће "од 2023. године потрошачи гаса морати да рачунају са утрострученим износима".
Државним декретом прописана расподела трошкова насталих услед санкција западних земаља Русији, смањиће ризик да увозници гаса оду у стечај.
Нови намет најтеже ће погодити домаћинства и индустријске потрошаче који имају дугорочне уговоре. Зато су прва оштра негодовања упућена на адресу федералне владе, а није искључено да ће се неслагања продубити и довести до крупнијег разилажења унутар владе канцелара Олафа Шолца, у којој, иначе, нема потпуне хармоније.
Тако у писму министру економије Роберту Хабеку и Мануели Швесиг, премијерки Мекленбург-Западна Померанија, седам градоначелника највећег немачког острва Риген "снажно осуђује" сукоб у Украјини, али позива домаћу владу да размотри штету коју би њена политика могла да нанесе становништву и привреди земље, наводи државна немачка новинска агенција ДПА.
Хладан туш у Хановеру
Хановер је први велики немачки град који је искључио топлу и прешао на хладну воду за прање руку и туширање на базенима, спортским халама и теретанама.
У покушају да уштеди барем 15 одсто енергије, овај град "пломбирао" је јавне чесме и укинио ноћну расвету на већим зградама. Јавне установе неће се грејати од априла до краја септембра.
Температура у становима ограничава се на 20 степени, уз изузетак болница. Забрањује се употреба преносних клима-уређаја, грејалица и радијатора.
Берлинска политика напуштања увоза руског природног гаса вероватно ће створити тешкоће и изазвати немире, упозоравају они и позивају Шолцову администрацију да дозволи увоз гаса преко гасовода "Северни ток 2", с обзиром на тренутне потешкоће са "Северним током 1", а то је нешто што је Берлин упорно одбијао.
Док је Берлин удворички настројен према Вашингтону и чини све да председник Џозеф Бајден буде задовољан послушношћу Немаца, САД немају намеру да примењују исте аршине.
Тако је пре недељу дана, Америка од Русије купила огромне количине ђубрива, страхујући од вртоглавог раста глобалних цена овог производа и могуће несташице хране.
Бајденова администрација није ставила на црну листу руске пољопривредне производе ни ђубриво, али су се многе западне банке и трговци клонили руских испорука из страха да не улете у проблем пошто се прописи брзо мењају.
Берлин не жели ни да размотри могућност коришћења "Северног тока 2". Министар економије Роберт Хабек каже да гасовод не може да ради без сертификата.
Он је такође оптужио руског председника Владимира Путина да покушава да поткопа солидарност ЕУ са Украјином подизањем цене гаса.
"Путин има гас, али ми имамо моћ", поручио је Хабек минуле недеље, апелујући на Немце да одрже заједништво, али тек ће се видети колико је препрека на том путу.
Песимизам
Анкете показују растући песимизам у немачкој индустрији у погледу будућих пословних изгледа. Коментаришући кашњење турбине за "Северни ток 1", шефица дипломатије Аналена Бербок каже да би несташица гаса могла да доведе до побуне.
- Ако не добијемо гасну турбину, нећемо добити више ни гас, а онда нећемо моћи да пружимо било какву подршку Украјини, јер ћемо тада бити заузети народним устанцима у земљи - оценила је она и додала да је њен став можда неоправдано преувеличан и да већина Немаца подржава слање оружја у Украјину.