Раст српског тржишта НЕКРЕТНИНА: Ево где је квадрат НАЈСКУПЉИ
У првој половини године нове власнике у земљи има 48.000 непокретности
У првој половини ове године нове власнике у Србији има 48.000 непокретности, а укупна вредност купопродајних уговора је 1,6 милијарди евра.
То је 23 одсто већа вредност у односу на исти период прошле године, саопштио је Републички геодетски завод.
Прочитајте и:
Како наводе, обим продаје повећан је за 15 одсто, у односу на исти период прошле године када је склопљена 41.500 купопродајних уговора.
- Тренд показује да уз раст тржишта непокретности у Србији, расте и цена самих непокретности - наводи се у саопштењу.
Више од половине новца, како додају, обрне се на некретнинама у Београду и то 830 милиона евра. По промету, први након Београда је Нови Сад, а вредност тржишта износи 185 милиона евра. Од укупног трговања непокретностима чак 60 одсто се одвија у Војводини и Београду.
У Србији су за куповину најтраженији станови (33 одсто), али се на њима обрне скоро половина укупних новчаних средстава, односно 775 милиона евра.
Најскупљи квадрат у Србији и у 2018. је на ексклузивној локацији Београда на води и коштао је више од 7.800 евра, а цена стана била је већа од 1,12 милиона евра, док у старој градњи највишу цену и даље држе станови у околини Кнез Михајлове улице где је најскупљи квадрат плаћен више од 4.300 евра. Најскупља кућа у првој половини 2018. године налази се у београдском приградском насељу на општини Вождовац, у Белом Потоку, са великом окућницом, а достигла је цену од 1,5 милиона евра.
Куће су у Србији упола мање тражене од станова и представљају 15 одсто одсто удела на тржишту, а пољопривредно земљиште чини 20 одсто укупног трговања непокретностима.
У Београду су у односу на исти период прошле године, скочиле цене квадратног метра стана у новоградњи у општинама Нови Београд и Чукарица и то за осам одсто. На Палилули цена новоградње је пала за 10 одсто, док је истовремено порасла цена квадрата у староградњи и то за осам одсто.
Београдски аеродром оборио АПСОЛУТНИ РЕКОРД: У августу НАЈВИШЕ путника још од оснивања!
У Србији, највећи раст цена квадрата непокретности забележен је у староградњи у Новом Пазару и у Прокупљу и то 15 одсто, док највећи раст цене квадрата новоградње остварен у Врању 13 одсто. Највећи пад цена новоградње догодио се у Ужицу од осам одсто, потом у Кикинди и Краљеву седам одсто.