САВРЕМЕНИ ЗАСАД У КЛАТИЧЕВУ: Петорица образованих људи производе "Тулу меџик" на другачији начин
У горњомилановачком селу Клатичево функционише необична пољопривредна задруга.
Петорица образованих људи производе малине по савременом концепту, у контролисаним условима, и спремају извоз конзумне малине.
НАЈЈАЧИ ЕКОНОМСКИ РАСТ У ЗЕМЉИ ИЗ КОЈЕ ЈЕ КРЕНУЛА КОРОНА: У чему је тајна кинеског успеха?
Већ сада се као новогодишњи поклони поручују заштитне маске: Данило из Чачка победио корону, па покренуо бизнис
СИНИША ПОКЛАЊА ДВЕ КУЋЕ У БЛИЗИНИ ПОЖАРЕВЦА: 540 квадрата породици која испуни ова два услова (ФОТО)
Због све веће потражње јагодичастог воћа у свежем стању одлучили су да у Клатичеву подигну савремени засад мало заступљене сорте малине "тула меџик". Прави род очекују наредне године, иако ове и у касну јесен убирају плодове.
- Да би се постигли приходи, пуна економичност и рентабилност сваког засада мора се урадити и мора се наука спустити на поље. Значи, од саме припреме земљишта, студије изводљивости, пројектног дела, значи урадили смо све да би добили један овакав засад - указује Александар Андрић, један од оснивача задруге "Агробобица" Горњи Милановац.
За квалитетан род, кажу, важно је водити рачуна о сваком детаљу.
Уз пуну контролу у засаду од 70 ари - 40 је под пластеником, а 30 под надстрешницом - сматрају да могу очекивати до 70 одсто максималног приноса који по једном хектару може бити и до 40 тона малине.
- У време бербе обезбеђујемо да малина неће киснути, где се берба може обављати сваки дан, где ће паковање бити мало, где ће се постићи пристојна цена, значи, можемо очекивати и високе приносе - напомиње Александар Андрић.
Да произведу високо квлитетно воће и у свежем стању га пласирају на захтевно европско и светско тржиште, удружили су знање и дугогодишње искуство, прате тржиште и развој технологија.
- Данас у свету озбиљно бављење аграром подразумева са економског аспекта удруживање, јасну поделу посла, са аспекта знања, производње, поштовања стандарда и добијање здравствено безбедног производа за даљи пласман - указује Мирослав Јовановић, председник скупштине задруге "Агробобица".
У овој специјализованој задрузи, уз подизање сопствених засада јагодичастог воћа планирају и сарадњу са кооперантима, како би на тржишту уз квалитет обезбедили и континуитет снабдевања.