Седам тачака за ЕКОНОМСКИ БУМ СРБИЈЕ!
Пакет реформи обухватиће енергетски, рударски и порески сектор. За годину дана порески раст биће седам одсто, поручио је председник Вучић.
У наредних годину дана све снаге и капацитети биће усмерени на реформе које ће омогућити економски раст, најавио је Александар Вучић, председник Србије.
Према његовим речима, циљ државе је да у наредних годину дана кроз план у седам тачака подигнемо привредни раст на седам одсто.
ДУПЛЕ ПРОДАЈЕ, ЛАЖНИ ВЛАСНИЦИ И ДРУГЕ ПРЕВАРЕ: Ове три ствари мора да зна свако ко купује или продаје стан
НЕМАЧКИ ГИГАНТ ОБЈАСНИО ЗАШТО ЈЕ ИЗАБРАО СРБИЈУ: Минимум наредних 50 година ћемо ЗАПОШЉАВАТИ СРПСКЕ РАДНИКЕ
Какав је послодавац НОВИ НЕМАЧКИ ГИГАНТ КОЈИ ДОЛАЗИ У СРБИЈУ: Посао ће добити 500 људи, а ево какви су услови!
Да Србија има реалних шанси за прави екомоски бум, потврдили су и стручњаци светске банке, што је, како каже Вучић, додатни мотив да сви приону на посао и концентришу се на седам кључних тачака, чија реализација води бољитку и за државу и за грађане.
- Посебно ћу се ангажовати како би Србија достигла највећи раст у Европи, од седам одсто. Ту треба посебно да поведемо рачуна о додатним јавним инвестицијама, о јавним набавкама, развоју рударског и енергетског сектора, што подразумева промене у ЕПС и рударском сектору – навео је председник Србије.
Велики потенцијал
Према Вучићевим речима, потребно је решити питање рудника Штаваљ, али и искористити то што на западу Србије имамо десет одсто светских резерви литијума, како би се код нас правиле батерије за електричне аутомобиле.
- Затим радимо реформу комплетног пореског система – нагласио је шеф државе.
Председник је подсетио да су пре два дана потписана три уговора са Светском банком, од које ћемо добити 142 милиона долара за унапређење трговине на западном Балкану, развој електронске управе и реформу пореске администрације.
- Треба смањити и парафискалне намете. Ми и Бугари имамо најмањи ПДВ у региону, док, на пример, Хрвати имају ПДВ 25 одсто – подсетио је Вучић.
Посебно је нагласио да ће бити смањен порез на зараде, чиме ће се сузбити незапосленост и сива економија, док ће се истовремено подстићи предузетнички дух и старт-ап фирме.
- Уз све, настављамо са привлачењем страних инвестиција – објаснио је Вучић.
Указао је и на то да је повећана минимална зарада, али и да очекује да ће она ускоро поново порасти и бити 29.500, те да ниједан радник неће добити плату мању од 30.000 динара. Истовремено, председник поручује да ће се у кратком року постићи да просечна плата у Србији, која је сада 460, буде 500 евра.
Развојни импулс
Да би Србија на дужи рок могла да има привредни раст од седам одсто годишње, сматра и потредседник Светске банке за Европу и Централну Азију, Сирил Милер.
- За Србију је важно да настави са макроекономским реформама, јер без тога неће бити могуће да се убрза економски раст – потврдио је Милер.
ВЕЛИКИ ДАН ЗА СРБИЈУ! ЗАВРШЕН КОРИДОР 10: Од Ниша до Солуна за три сата!
САМИТ ЛИДЕРА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: Брнабићева стигла у Сарајево на Годишњи састанак ЕБРД-а
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ: Немци отварају фабрику у Панчеву, у првој фази посао за 540 РАДНИКА!
Ово су мере које ће преузети држава
1. Пореска реформа
Додатно поједностављење процедура, смањење пореза и доприноса на плате, ПДВ остаје међу најнижима у Европи
2. Реформа рударског сектора
Највећи ефекат на БДП очекује се од даљег јачања РТБ Бор под управом Кинеза, који су најавили велике инвестиције, као и од ископавања литијума
3. Реформа енергетског сектора
Пре свега, решавање проблема ЕПС, што ће обухватити реформе и развој у рударском сектору.
4. Дигитализација јавних служби
Овај пројекат је у великој мери одмакао, циљ је стићи на ниво развијних европских земаља и за то ће бити ангажовани пуни капацитети
5. Наставак борбе за инвеститоре
Привлачење страних директних инвестиција разним подстицајним мерама. Посебно ће се радити на довођењу инвеститора из области високе технологије
6. Развој комплетне инфраструктуре
Већ се ради на премрежавању целе Србије ауто-путевим и повезивању са суседним земљама на тај начин
7. Повећање минималца и просечне плате
Најмања просечна зарада биће 30.000 динара, док ће просечна плата износити 500 евра