СЕЛО У СРБИЈИ У ТЕШКОЈ 2020. ГОДИНИ НИЈЕ УЗМАКЛО ПРЕД НЕДАЋАМА: Мали породични бизниси постали озбиљне пословне приче
Место Кукујевци, за које се мисли да носи тугаљиво име, али да је све осим тугаљиво, сада то само потврђује
Иако невероватно звучи да вам неко за 2020. годину каже да је била једна од најбољих година до сада, таквих случајева има. И не говоримо само о појединцима и о фирмама, већ о месту и вароши у Србији у којој тврде да има је претходна година била једна од најбољих.
БИТКОИН ЛУДИЛО НЕ ПРЕСТАЈЕ: Виртуална валута достигла рекордну вредност, оборена сва очекивања
АМЕРИКА "ТОНЕ" У РЕЦЕСИЈУ: Спољнотрговински дефицит САД не престаје да расте, предвиђања су црна
КАКО ИЗГЛЕДА РОБНА РАЗМЕНА У РЕГИОНУ? Опао увоз и извоз, једна земља је у суфициту
Место Кукујевци, за које се мисли да носи тугаљиво име, али да је све осим тугаљиво, сада то само потврђује. Сремско село у шидској општини са око 2.000 становника, где сви радно способни зарађују плату, није ни тешке 2020. године узмакло пред недаћама, чак супротно.
Запослили су они и прошле године све радно способне, али не само њих, већ и многе из околних места током летње сезоне. А како нам житељи кажу, једино што се у току ове пандемије променило јесте раст, и то у свему од барем 10 одсто.
Наиме, у Кукујевцима су мали породични бизниси постали озбиљне пословне приче које сваке године расту и додатно упошљавају. С друге стране, традиционалне пољопривредне културе изашле су из оквира породица и постале тржишно оријентисане. Ово село у Војводини, ни данас упркос пандемији вируса корона, нема проблем са запошљавањем и наталитетом.
- Једино што се може сматрати угроженошћу због короне јесу затворени кафићи, те не можемо да попијемо кафу како бисмо иначе, остало се не примети у селу - каже Синиша Рекић, власник фирме ауто-сервисне опреме "Асо-Лер" из Кукујеваца.
Фирме у овом месту, заступљене су у разним делатностима - мештани се баве прерадом меса, продајом вулканизарске опреме, али је место познато и по фарми коза. Постоји и земљорадничка задруга, јер неколико домаћинстава има плантаже јабука и крушака, а и дуван се узгаја на више од 1.200 хектара кукујевачког атара.
Како Синиша Рекић истиче, сви су у плусу - и грађевинска и индустрија меса, као и ратари.
- Ми смо рецимо 10 одсто бољи него лани, што је импресивно. Знамо да је слична ситуација и у грађевини, јер нам колеге кажу да је продато више грађевинског материјала него претходне године. Што се тиче и ратарства, ова година је била једна од бољих и по питању времена које је погодовало свим културама, али и рецимо цене кукуруза, јабука, дувана... - прича Рекић.
Како додаје, сезона дувана је одрађена потпуно нормално, без обзира на вирус, па су тако запошљавани и многи сезонци који су долазили из других места.
- Ко год је хтео да ради тај је у плусу. Нема гране која је угрожена због вируса и свега што се дешавало - истиче Рекић.
Објашњавајући да је све настављено и побољшано, упркос пандемији вируса, Рекић кроз шалу додаје и да су сви, ако ништа друго, фарбали капије и ограде.
- Наша фирма послује и ван граница и јесте било застоја, али то уопште није утицало на целокупно пословање - 10 одсто смо јачи. Ове године смо и раднике стимулисали кроз тринаесту плату, што свакоме значи и морално - наводи Синиша Рекић.
У Кукујевцима, поред посла, који младе задржава у овом војвођанском месту, функционише и неколико удружења попут Удружење жена, Ловачко удружење, али и Удружење пензионера, као и фудбалски клуб "Обилић". А начин да се друже и одрже рад нашли су и током пандемије.
То су успели, рецимо, кроз организацију Новогодишњег вашара, где је прикупљана помоћ онима којима је потребна.
Осим вредних људи, ово место има и железницу, а налази се и у близини аутопута Београд-Загреб, што додатно говори у прилог развијању приватног бизниса с једне стране и привлачењу нових инвестиција с друге.
Пре неколико година село Кукујевци добило је и награду за најуспешније село у Србији, а сада би се рецимо могло поносити и успешном борбом против против утицаја вируса корона на пословање.