СЛУЧАЈ "ФРИЛЕНСЕРИ": Пореска обуставила све позиве и решења, какав ће бити исход преговора државе и радника?
Фриленсери и држава већ месецима покушавају да постигну договор у вези са плаћањем пореза.
Фриленсери сада не треба да брину или прецизније не треба да брину неко време, јер је држава обуставила све пореске поступке које је против радника на интернету спроводила претходних месеци.
Практично, Пореска управа фриленсерима више не шаље ни пореска решења нити позиве.
КО ЈЕ НАЈБОГАТИЈИ АМЕРИКАНАЦ СВИХ ВРЕМЕНА? Један човек је надмашио све - ДУПЛО БОГАТИЈИ од Безоса!
ФИНАНСИЈСКА ПОДРШКА ЗА МАЛА И СРЕДЊА ПРЕДУЗЕЋА: Србија даје бесповратно ДВЕ милијарде динара!
САГА О ПОРЕЗИМА У СРБИЈИ ДОБИЈА ЕПИЛОГ: Решење за фриленсере за седам дана
Тако бар званично тврде у Удружењу радника на интернету, док с друге стране држава ћути и најавлује решење за недељу дана.
Миран Погачар, председник Удружења радника на интернету каже да према информацијама којима располаже, постоји општа наредба која је стигла из централе Пореске управе, а која гласи да се поступци обуставе.
- Већина поступака по Србији је обустављена и о томе су пореске управе слале обавештења. Ипак, јавило нам се неколико људи који тврде другачије и верујем да је реч само о пропусту који ћемо исправити ових дана - истиче Погачар и додаје да је реч о једном или два случаја.
Из Удружења радника на интернету већ дан након састанка са државом саопштили да су им се јавили чланови којима су стигли мејлови од пореских инспектора.
Они су их обавестили да је из Централе стигло упутство да се започети порески поступци обустављају до даљњег.
- Управо смо добили обавештење из Пореске управе у Нишу, а јављају нам се људи и из других градова, да се обустављају сви порески поступци до даљњег, односно док трају преговори. Први захтев је испуњен док трају преговори! - наведено је у твиту Удружења радника на интернету.
Министарство финансија: Настављамо преговоре са фриленсерима
Говорећи о фриленсерима из Министарства кажу да се разговори са представницима фриленсера о наплати пореза одвијају у добром смеру и да ће за недељу дана, након још неколико састанака, бити изнето решење за њих.
Упитани да прокоментаришу шта је договорено на састанку између Владе Србије и фриленсера, навели су да је фер с њихове стране да о детаљима састанка не говоре док се преговори не заврше.
- Не бисмо желели да било шта говоримо о чему смо разговарали и како смо разговарали, управо због тога што су разговори у току. То је одговорно с наше стране. Начин на који ћемо водити разговоре и на који водимо разговоре је у добром духу - рекли су.
Први корак категоризација фриленсера
Подсетимо, први разговор о проблему наплате пореза на приходе физичких лица из иностранства одржан је у понедељак, након што је Удружење радника на интернету у суботу, 16. јануара, организовало велики протест у Београду.
После састанка најављено је да ће се преговори наставити и да је један од првих наредних корака категоризација фриленсера, како би се прецизније знало о којим групама и делатностима је реч.
Из Удружења су оценили да одређена воља за договором постоји, а премијерка Ана Брнабић је истакла да су преговори били изузетно тешки.
Она је најавила и да ће се радити на новом закону који ће регулисати нестандардне, односно флексибилне облике рада.
Ко су фриленсери у Србији?
Такозвани "слободњаци" у Србији најчешће имају око 30 година, живе у већим градовима и раде преко интернета.
Некима је "фриленсинг" само додатни извор прихода, али многима је овакав ангажман и једини начин зараде.
Углавном раде у областима нових технологија, писања, превођења и веб дизајна, а месечни приход, који може да варира из месеца у месец, креће се од 150-200, па све до две хиљаде евра, како су показала ранија истраживања.
Код нас се фриленсери дефинишу као особе које раде по пројектима за одређену компанију, или више њих, али нису запослени ни у једној.
Они немају стандардно радно време, раде са било ког места и углавном бирају пројекте које ће да раде.
Истовремено, немају регулисан радно-правни статус, па тако практично немају право на боловање, јер немају оверену здравствену књижицу, не могу да узму кредит у банци, а обим посла им зависи од тренутних потреба послодавца.