СОЛИДАРНОСТ НА ДЕЛУ: Пчелари из Шумадије донирали ројеве колегама из Кикинде
Након што је крајем маја у околини Кикинде потровано скоро 1.700 кошница пчела, што је материјално урнисало 35 власника, шумадијски и поморавски пчелари збили су редове и решили да помогну колегама на северу.
Око 40 пчелара скупило је 50 ројева пчела и аутом са приколицом их одвезли у Кикинду. Вредност помоћи је око 2.500 евра.
Бојан Илић из варошице Рача код Крагујевца каже да је био запрепашћен још једним помором пчела у Кикинди, због самих инсеката, али и колега из Војводине.
Бука је понекад добра: Убудуће електрични аутомобили неће смети да се шуњају иза вас
ВРУЋИНА убрзала жетву ПШЕНИЦЕ, а ево шта можемо да очекујемо од приноса
СУНОВРАТ ВОЛСТРИТА: Америчка компанија упозорила на ПОСЛЕДИЦЕ ТРГОВИНСКОГ РАТА, берзе ОДМАХ РЕАГОВАЛЕ
- Најежио сам се од муке, смучило ми се више због неодговорности појединих пољопривредника који прскају отровима сваке врсте и у било које доба дана. Оно што се тамо десило је катастрофа. Неки од пчелара само од тога живе, уништен им је вишегодишњи рад. Одмах сам путем друштвених мрежа предложио да им помогнемо. Много људи нема да им уплати новац, али можемо да одвојимо од себе који рој. Предложио сам то и на интернету и удружењима пчелара и тако је кренуло. Јагодинци су се први одазвали- сведочи покретач акције.
Пчелари из Шумадије и Поморавља окупили су се у петак у Јагодини, свако је донео колико је могао, па су предвече са прикупљеним ројевима кренули пут Кикинде.
Бобан Мишић, председник Друштва пчелара Поморавље из Јагодине, каже да су им пчелари из Кикинде не колеге, него пријатељи. Ово друштво помогло је Кикинђанима и у новцу и пчелама.
- Људи су се јављали да из срца поклоне колико могу, има још добрих људи. Ми смо прикупили 50 ројева, надам се да је то тек почетак акције. Да би било јасно лаицима, један рој је као пола кошнице, када се те пчеле роје, наредне године биће их за пуну кошницу. Ово је мала помоћ, тек 33. део онога што су у Кикинди изгубили, али на овај начин желимо да им покажемо да нису сами, да им дамо ветар у леђа да не одустају од пчеларства- објашњава Мишић.
Он апелује на сва друштва пчелара у Србији да помогну колико ко може. Није Кикинда тако далеко, лако ће "доћи код некога од нас", ако се не спрече масовна тровања пчела, каже Мишић.
У Кикинди су масовна тровања забележена три пута у за последње три године. У другој половини маја страдало је 1.668 пчелињих друштава, а штету од укупно 230.000 евра претрпело је 35 пчеларских газдинстава. Угинуло је око 80 милиона пчела. Часлав Добросављевић, искусни пчелар из села код Јагодине, забринут је колико ће војвођанских пчелара, од 35 унесрећених, наставити са овим послом и идуће године.
- Да би неко поново дошао до 200 кошница много времена треба да прође. Људи моји, то је фабрика једна! Тај да би се подигао поново, да дође до 200 или 300 кошница, треба да прода пола што има из куће. У једну кошницу су улагања најмање 100 евра, а први приход можете да очекујете тек у трећој години- објашњава Добросављевић.
НАЈВЕЋА ИЗДАЈА НА ПОМОЛУ: Милионери променили мишљење, профит им више није прва брига!
ПОЧЕО ПЛАН Б! Хуавеј сада УЗВРАЋА УДАРАЦ, Хонгменг се ШИРИ СВЕТСКИМ ТРЖИШТИМА
Дуго смо чекали ово: Ускоро брза саобраћајница Параћин - Зајечар (ФОТО)
Пчелари кажу да добро познају муку пријатеља из Кикинде и у Шумадији је било мањих помора, али и знају да нико никада није кажњен када угину хиљаде пчела. Због тога су и одвојили од својих кошница колико су могли и послали пријатељима.
- Акција је тек кренула- подсећају Поморавци и Шумадинци, позивајући и друге да се придруже акцији и охрабре војвођанске пчеларе да не одустају.