СРАМОТА! Профитери ухваћени на делу - праве вештачке несташице уља, брашна и шећера и ЗАРАЂУЈУ НА МУЦИ народа
Очигледно је било шпекулативних радњи на различитим нивоима, ми ћемо то спречити, поручио је министар пољопривреде и најавио да ће из робних резерви данас одобрити 260 тона шећера да би се стабилизовала понуда
Хране у Србији има довољно, а вештачке несташице изазивају они који би да направе екстрапрофит на муци, поручили су представници власти након што су у продавницама по Србији последњих дана грађани неретко затицали празне рафове на којима би требало да стоји шећер у паковању од килограм. Пре тога исто се дешавало са уљем и брашном, а све су то намирнице којима је држава ограничила цену.
Да би стабилизовала понуду на тржишту и зауставила вештачке несташице, Влада Србије ће из робних резерви данас одобрити 260 тона шећера, а цену ове намирнице ограничити на 89 динара по килограму, без обзира на величину паковања. Ово је потврдио министар пољопривреде Бранислав Недимовић, који је истакао да Србија има шећера и више него што је потребно. - Очигледно да је било шпекулативних радњи на различитим нивоима. Играња са грађанима и државом не може да буде. Ми ћемо то спречити. Неко је покушао да добије већу цену - рекао је Недимовић јуче у Новом Саду и указао да је у Србији потпуно либерализована продаја и да се животне намирнице купују неограничено.
- Неки људи су то искористили и куповали по 140 или 200 килограма шећера у продавници. Нарочито је то изражено у пограничним просторима, где има покушаја да се шећер пребаци преко границе, јер је виша цена у суседним земљама. Било је неправилности и у малопродаји, где шећер није завршавао на рафовима, већ у магацинима - истакао је министар. Ипак, грађани на друштвеним мрежама последњих дана деле и фотографије људи који на палете купују сунцокретово уље, а на једној од њих наводно је мушкарац из Рашке који купује уље на велико да би га, наводно, препродавао на Косову.
- То све иде на Косово. Тамо ће га продавати за 3,5 евра, па видите колико ће да заради - тврде појединци у коментарима. Такође, млинари су најавили да ће смањити испоруку брашна Т-500 у малим паковањима до пет килограма, правдајући се да праве губитке у производњи, и да ће брашно продавати у паковањима од 25 килограма, чија цена није замрзнута.
Младен Алфировић из правног тима Националне организације потрошача Србије оцењује да сви они који праве вештачке несташице злоупотребљавају тренутне околности у жељи да профитирају, иако можда не крше закон. - Такво профитерство је неморално и нелегитимно. Свакоме је дозвољено да купује колико хоће док је тржиште слободно. У марту је, рецимо, Влада била забранила точење нафтних деривата у канистере, а против неколико власника пумпи који су се о то оглушили поднете су прекршајне пријаве. У овом случају, када није ограничена количина животних намирница при куповини, нико не може ни бити кажњен, већ се позива на моралну одговорност људи. Ипак, увек има појединаца који зарађују на туђој муци - рекао је Алфировић и додао да тржишна инспекција може да реагују уколико се купљена роба продаје на црно.