СРБИ ТРАЖЕ СПАС У ВИКЕНДИЦАМА: Најскупља плаћена чак 600.000 евра, а ове локације нуде и мало јефтиније објекте!
После прошлогодишњег бума, тржиште викендица у Србији наставља да расте.
У агенцијама за некретнине кажу да продаја иде добро, али да је интересовање ипак мало мање него прошле године, када је епидемија вируса корона многе подстакла да се одлуче за куповину куће за одмор.
У првих шест месеци ове године нове власнике су добиле 743 викендице, а 2019. године, пре короне, током целе године су прометоване 884 куће за одмор. Најскупља је продата на Копанику, за 600.000 евра. Према подацима Републичког геодетског завода у Суботици је прометована најјефтинија коју је купац платио само 1.020 евра. Ипак, веома ретко се могу пронаћи некретнине тако мале вредности.
За омиљену српску посластицу морате дати и до 2.000 динара: Никад скупљи слатки ужитак!
ПАЖЊА! Ако гајите ово поврће у великом сте проблему: Прописи се мењају, велика промена доноси и додатни трошак
Задњи час за проналазак смештаја: Станови за студенте све скупљи - откривамо како да прођете што боље и јефтиније
На Фрушкој гори су у односу на прошлу годину цене веће за трећину, а и последњи извештај РГЗ показује да је Фрушка гора постала рај за викендаше. Првих пет општина по броју продатих некретнина овог типа налазе се на обронцима ове планине. Највише викендица прометовано је у Инђији, Беочину, Новом Саду, Сремским Карловцима и Иригу. Осим на овој војвођанској планини биле су тражене и куће за одмор у београдским општинама Гроцка и Сопот, као и у околини Зрењанина, Суботице, Мионицае, Ваљева и Сремске Митровице.
У агенцијама за некретнине кажу да је у протеклих годину дана потражња била толико велика да су се све викендице које вреде распродале.
- Сада је тешко наћи кућу за одмор, јер их је све мање у понуди. Продаја је у успону и потражња је и даље велика. Све што је било добро углавном је већ продато. Понуда је зато сада слабија него лане, а цене су за око 30 одсто више- кажу из једне агенције за некретнине.
Приликом избора места за одмор купцима је најважнија локација, а следећи захтев је - поглед на Дунав.
-Све што има поглед на реку има и посебну цену. У Сланкамену је на породају викендица за 34.000 евра и било је њих 15 да је гледа, али нико неће да је купи, јер нема поглед на Дунав. А да га има, коштала би бар 70.000 евра. У Черевићу и Баноштору су на продају викендице са поглдеом за 130.000 евра.
Најскупља викендица која је у пвих шест месеци продата у општини Беочин коштала је 114.100 евра, док је на територији Новог Сада најскупља коштала 99.000 евра.
Председник Удружења власника викендица и салаша, Ромео Карановић објашњава да су цене порасле, јер је потражња већа, а напомиње и да су купци прошле и ове године били они са већим приходима.
-Они неће дуго бити власници викендице. Чим се ситуација нормализује они ће кренути да путују, а викендице ће зарасти у коров, па ће им и цена пасти. Фрушка гора је одувек била интересантна због близине Београда и Новог Сада. Банстол, који се налази између Сремских Карловаца и Инђије је посебно привлачан, јер се лако стиже до викендице. Ове године су биле хит и у погледу куповине и изнајмљивања- каже Карановић.
На Златибору је продато само 13 викендица, али тако мали број није ни изненађујућ ако се упореде цене. Према подацима РГЗ, свака која је продата у првој половини године коштала је више од 100.000 евра.
Примат над викедицама, на Копаонику и Златибору су преузели апартмани, јер се сви чешће у овим планинским центрима граде зграде. А њих, као кажу у агенцијама за некретнине, купује друга клијентела - они који могу да издвоје више новца.
Апсолутни рекордер по броју продатих апартмана је Златибор. На овој планини су продата 447 апартмана, што је за 50 одсто више у односу на све друге туристичке дестинације заједно. На Копаонику их је продато 125, Дивчибарама 53, у Брзећу 30, Врњачкој Бањи 17, Великом Градишту 18, а на Златару 15.
Цене апартмана у новоградњи на Златибору су у просеку око 1.500 евра, док је најскупљи квадрат у првој половини ове године плаћен 2.750 евра. Они који желе да уложе у ову врсу некретнина на Копаонику морају да издвоје више новца, јер је за квадрат у новоградњи потребно и до 4.860 евра, а просечна цена квадрата у старим зградама кошта око 1.300 евра. На територији Брзећа, које се такође простире на обронцима Копаоника, цене су приступачније, па квадрат у новим апартманима кошта око 900 евра, а најскупљи је плаћен 1.600 евра.