"СРБИЈА ЋЕ ПРЕГУРАТИ ЗИМУ" Познато какву ћемо цену гаса добити од Русије? Стручњак открио шта можемо да очекујемо
Здравковић подсећа да су и страни инвеститори у Србију дошли и због јефтинијих енергената без којих не могу да раде.
Стручњак за енергетику Милош Здравковић очекује да ће Србија добити краткорочни уговор за снабдевање гасом из Русије и да ће цена бити боља него за остатак Европе, а договор са Мађарском о испорукама током зиме оцењује као прву добру вест.
ОВО СУ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Ступају на снагу данас од 15 сати!
МИНИСТАР ОБЈАВИО ВАЖНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Светска банка усвојила нови петогодишњи план партнерства са нашом земљом
НОВИХ 100 ЕВРА САМО ШТО НИСУ СТИГЛИ: Исплате почињу у СРЕДУ, ево до када можете очекивати новац
- Добићемо неки уговор, макар и привременог карактера. Не очекујем да ће бити дугог јер нико не може политичка дешавања да предвиди. Наставићемо да добијамо гас из Русије, доминантно преко Балканског тока а и из правца Мађарске и Украјине. Србија ће прегурати ову зиму - рекао је Здравковић.
Он сматра и да садашњу цену од 270 долара за 1.000 кубних метара тешко да ћемо поново имати.
- Очекујем да ћемо макар у краткорочном периоду имати повољнију цену од остатка Европе, осим Мађарске која од прошле године има дугорочни уговор - рекао је он.
Подсећа да Србија није увела санкције у овом тренутку Русији и да се држимо максимално по страни што се тиче сукоба у Украјини, те да су руске енергетске компаније као што су Гаспром и Лукоил присутне у Србији.
- Да би бранили свој бизнис, и њега развијали, Русима је у интересу да имају добре односе са Србијом која је и транзитна земља јер би преко нас требало да пролази 13 милијарди кубика руског гаса годишње - рекао је он.
Говорећи о гасном договору за снабдевања из Мађарске током зиме, он је рекао да ће то спасти даљинско грејање у Београду и великим градовима.
- Споразум нама омогућава да у октобру, ако напунимо складишта у Мађарској, повлачимо три милиона кубика дневно а од новембра до јануара по шест милиона кубика дневно - рекао је.
Подсетио је да је потрошња Србије лети 4-4,5 милиона, а зими од 11 до 15 милиона кубика дневно.
- Техничке могућности постоје да из Банатског Двора дневно вучемо пет милиона кубика, а са ових шест милиона кубика дневно из Мађарске, спасићемо наше градове пре свега, имаћемо за грејање - рекао је он.
Проценио је да би по динамици којом смо куповали гас у претходном периоду могли напунимо гасна складишта у Мађарској а постоји могућност да гас од њих и купимо.
- Грађане ће сигурно да спаси овај аражман због грејања. А цене грејања зависе од цене по којој ћемо купити гас. За почетак је добро да га имамо - рекао је он.
Здравковић подсећа да су и страни инвеститори у Србију дошли и због јефтинијих енергената без којих не могу да раде.
Говорећи о диверсификацији снабдевања он каже да катарски или амерички утечњени гас, не могу ценом да конкурише норвешком, руском или алжирском, који стижу гасоводом.
Истиче да је уско грло гасне интерконекције ка Бугарској терминал у грчком Александрополису за чију изградњу треба годину и по.
- И на крају одакле ће гас доћи ту? Једноставно, гаса довољно нема - поручио је он.
Закључио је да први следећи корак Србије треба да буде проширења гасног складишта у Банатском Двору са 450 милиона кубика на милијарду кубика, а затим изградња новог складишта.