"СРБИЈА ЋЕ У ТОМ СЛУЧАЈУ ПРЕДУЗЕТИ ОДРЕЂЕНЕ МЕРЕ" Смеју ли Хрвати да ставе Николу Теслу на новчанице? Огласила се НАРОДНА БАНКА
План је да се српски научник нађе на хрватским кованицама евра од 50, 20 и 10 центи
Лик Николе Тесле, научника светског гласа српске националност пореклом из Хрватске, наћи ће се, према тренутном концепту, на хрватској кованици евра у вредности 50, 20 и 10 центи, а предлози су да то буду још и шаховница, карта Хрватске, куна и глагољица.
Премијер Андеј Пленковић изјавио је да су то предлози који су се искристали.
ХИТ У НЕМАЧКОЈ! Полудели за српском шљивом ранком, а кад видите цену завртеће вам се у глави (ФОТО)
"Није ми жао што су украли моје идеје, већ што нису имали своје" Вучић цитирао Теслу говорећи о напретку фабрике у Крагујевцу
СРПСКА БИЉКА, ВОЋКА БУДУЋНОСТИ: Шљивићи из Чачка на четири хектара узгајају плаво злато (ФОТО)
Концепт би отприлике био шаховница као подлога на свим кованицама, па редом карта хрватске на два евра, куна на један евро, 50, 20, 10 центи Никола Тесла и на пет, два и један цент глагољица којом ће писати ХР - рекао је Пленковић после састанка ужег кабинета владе, пренели су хрватски медији.
Каква је заправо пракса приликом одлуке о томе шта ће наћи на једној новчаници која се тек уводи у промет и да ли ће наша страна да реагуе на ове најаве, проверавали смо у Народној банци Србије (НБС). Уколико би дошло до реализације ове најаве, наша страна би сигурно предузела одговарајуће мере.
Да ли имају право на то?
- Народна банка Србије је мишљења да би евентуално стављање лика Николе Тесле на националну стране кованице евра, ако Хрватска постане чланица Еврозоне у наредном периоду, представљало присвајање културног и научног наслеђа српског народа с обзиром на то да је неспорно да се славни научник током свог живота изјашњавао као Србин по пореклу и роду. С тим у вези, сасвим је сигурно да би биле предузете одговарајуће активности према надлежним институцијама ЕУ како би се указало на непримереност таквог предлога - рекли су из НБС.
Дизајн евро новчаница је исти независно од државе која их штампа, истичу нам из централне банке.
Питање дизајна евро кованица регулисано је Уредбом Савета ЕУ о апоенима и техничким спецификацијама еврокованица намењених оптицају.
По наведеном пропису еврокованице имају једну заједничку (европску) страну која је иста на свим еврокованицама (аверс) и другу националну (реверс), која се разликује од земље до земље и која има на себи ознаку државе чланице ЕУ.
На тој националној страни еврокованице мора се налазити круг састављен о д 12 звездица (симбол ЕУ) које у потпуности окружују национални дизајн. Унутар наведених 12 звездица држава чланица самостално одлучује о мотивима које ће приказати.
На пример, Италија има еврокованице апоена ЕУР 2, на којима је приказан портрет Дантеа Алигијерија (аутор Рафаел) а на еврокованици апоена ЕУР 1 цртеж Леонарда Да Винчија који приказује идеалне пропорције људског тела. Грчка на еврокованици апоена ЕУР 2 има сцену са мозаика у Спарти (трећи век нове ере) у којој је приказана богиња Европа коју отима Зевс у облику бика, а на кованици апоена ЕУР 1 приказана је сова урађена по узору на стару атинску кованицу од 4 драхме.
- Државе обично формирају комисије (уметници, нумизматичари, гравери, политичари) које врше избор националног дизајна еврокованице у конкуренцији већег броја предлога - објашњавају у Народној банци Србије за наш портал.
О националном дизајну еврокованице одлучује држава чланица ЕУ која евро користи као заједничку валуту.
- Тако, дизајн еврокованице може се мењати по протеку рока од 15 година осим ако дође до промене шефа државе или то захтевају разлози спречавања фалсификовања еврокованица, када је могуће мењати дизајн и пре истека поменутог рока - истичу.
Држава чланица има обавезу обавештавања других чланица о нацртима дизајна нових националних страна евро кованица, а захтев за одобрење дизајна подноси се Савету ЕУ.
Савет ЕУ одобриће дизајн националне стране еврокованице ако су испуњени технички услови и ако нема примедби других држава чланица које користе евро као заједничку валуту.
- У случају да има примедби ( а оне су могуће када би предложени дизајн националне стране једне државе могао изазвати неповољне реакције грађана друге државе чланице), Савет ЕУ доноси одлуку о прихватању или одбијању захтева квалификованом већином гласова. Поред тога, треба нагласити да се наведена уредба односи на државе које су испуниле услове за приступање Еврозони, а да Република Хрватска може најраније то да учини 2023. године што је у овом тренутку упитно - напомињу из наше централне банке.