СРБИЈА ДОБИЈА ДВА НОВА СКИЈАШКА ЦЕНТРА: Туризам у источном делу наше земље "букнуо", очекује се још већи број туриста
Просторни план ће се посебно бавити подручјем манастира Манасија и Горњак и њиховом заштићеном околином.
Крупајско врело и водопад Лисине ове године били су окупирани туристима.
Источни крај Србије доживео је такорећи процват усред пандемије и решености домаћих туриста да обилазе нашу земљу.
ЦЕНА ОСНОВНЕ НАМИРИНИЦЕ У СРБИЈИ СКОЧИЛА ПРЕКО НОЋИ: Шта ће још поскупети у продавницама?
КОРОНА ГАСИ ПРОДАВНИЦЕ СПОРТСКЕ ОПРЕМЕ: Чак 40 одсто трговаца неће "преживети" зиму
ИТАЛИЈАНЕ ОЧЕКУЈЕ ДУГА РЕЦЕСИЈА: Само у туризму пад 70 одсто, грађани забринути због своје будућности
Ипак, популарност овог дела Србије тек би могла да "букне" и то услед најава да ће управо ту бити изграђени скијашки центри, жичаре и хотели.
Наиме, Министарство грађевине огласило је јавни увид у израду плана туристичке дестинације Кучајске планине. Предвиђа се изградња нових путева и туристичких садржаја, пре свега у функцији скијашког центра.
Како се наводи у документу, одрживи развој туризма на Кучајским планинама, са Бељаницом, Црним врхом и јужним обронцима Хомољских планина стратешко је питање развоја овог дела Србије.
Скијашки центар
Потенцијално скијашко подручје Бељаница и Црни врх заузима око 18,5 километара квадратних и у овом Плану подразумева изградњу модерног скијашког центра, уз целокупан садржај попут скијашких стаза, ски-лифтова, жичара, ски-стадиона и другог.
Капацитет скијашког подручја могао би да износи, како се наводи око 7.000 истовремених скијаша, што је узето као укупни економски, социјални и еколошки прихватни потенцијал на дуги рок.
Како се додаје, то ће условити развој и одређеног смештајног капацитета за сезонско или целогодишње коришћење што ће у коначноме бити око 5.000 лежајева.
И туристички комплекси и путеви
Главне активности, како се наводи у документу, односиће се на унапређење туристичко-рекреативне опремљености простора, саобраћајне и инфраструктурне и комуналне опремљености насеља и њихове приступачности.
Изградња ће бити усмерена на руралне зоне ван заштићених простора, а развој саобраћаја на реализацију ауто-пута "Вожд Карађорђе", за који још увек није опредељен положај коридора.
Просторни план ће се посебно бавити подручјем манастира Манасија и Горњак и њиховом заштићеном околином.
Како се истиче, најзначајнији туристички локалитети у Плану су Лисине, Бусовата (примарни центри у оквиру Парка природе Кучај-Бељаница у којима ће се, у складу са режимима заштите, развијати туристички ресурси и инфраструктура), Крупајско врело и Ресавска пећина.
Такође, говори се о туристичким комплексима Јелен, Грђеница, Врело Млаве, ваздушна бања Здравча, термална бања Суви До, Деспотовачка бања и Кладенац.
И на Копаонику ће тек да се гради
Како се недавно писало, и у најпознатијем скијашком центру у Србији - Копаонику предвиђена је изградња нових туристичких капацитета, хотела виоке категорије, апартмана и викенд кућа.
Планом је обухваћена површина од 25 хектара. Како је прецизирано, објекти за туристички смештај налазе се северном делу и чине га апартмани и викенд куће са пратећим угоститељским и спортским садржајима.