Србија је ЛИДЕР у енергетској сарадњи са Кином: Најуспешнији у региону када је реализација пројеката у питању
Одличне вести
Министар рударства и енергетике Србије Александар Антић саопштио је одлуку Савета министара механизма Кина плус 16 земаља централне и источне Европе о наставку заједничких истраживања у енергетици.
Влада Србије и ММФ постигли ДОГОВОР: У 2018. години повећање плата и пензија
Вујовић о ХРАНИ СИВЕ ЕКОНОМИЈЕ: Кеш као најсигурнији начин плаћања је ПРЕДРАСУДА
Антић је изјавио да ће кроз заједничка истраживања експертски тимови размењивати искуства, а да ће прва делегација посетити Кину у првом кварталу 2018. године.
Он је казао да је на данашњем министарском састанку оцењено да је Србија лидер у сарадњи са Кином и да је најпрактичнија јер брзо почиње реализацију пројеката. Говорећи о сарадњи Србије и Кине у енергетици, Антић је казао да је у Костолцу завршена прва фаза ревитализације блокова Б1 и Б2 вредна око 300 милиона долара, а да је сада у току рад на другој фази у оквиру које је планирано повећање производње угља на копу Дрмно са девет на 12 милиона тона годишње и изградња нове термоелектране снаге 350 мегавата, што је пројекат вредан око 700 милиона долара.
Од данас се примењује одлука Владе Србије: Пензионерима једнократна исплата по 5.000 динара
Он је рекао да механизам Кина плус 16 земаља има два кључна ефекта - јачање сарадње са Кином и регионална сарадња, а да су енергетска безбедност и сигурност снабдевања регионална питања и да се не могу посматрати изоловано.
УБРЗАНИ РАЗВОЈ ОБНОВЉИВИХ ИЗВОРА ЕНЕРГИЈЕ У СРБИЈИ: Ниче трећи ветропарк "Алибунар"
Антић је казао да Србије има три озбиљне енергетске интерконекције које су у фази разматрања и да је данас са румунским представницима разговарао о гасној интерконекције Србије и Румуније.
Навео је да ће сарадња Кине и 16 земаља централне и источне Европе на министарском нивоу постати редовна, а да ће секретаријат тог механизма бити Румунски енергетски центар.