СВИ ХОЋЕ ДА ГРАДЕ НУКЛЕАРКЕ: Србија је у одличној позицији због једне ствари
Што се нуклеарне енергије тиче, без обзира да ли су у питању гориво, нуклеарни реактори, или знање, немогуће је заобићи Русију.
Велики заокрет ка нуклеарној енергији, који је свет направио посебно после почетка рата у Украјини све више добија на замаху. А Србија ће, после посете Александра Вучића Француској, свакако кренути у том смеру.
И то је добра станица са које треба кренути, јер је Француска убедљиво најразвијенија по том питању што се Европе тиче. Подсетимо, као што је Бизпортал већ писао, та земља има чак 56 електрана, а самим тим и производи највећу количину електричне енергије – 61.370 мегавата.
Крајем марта, Вучић је такође изјавио да су Србији потребна најмање четири мала модуларна нуклеарна реактора, јер ће Србија до 2050. године имати четири пута већу потрошњу струје него сада.
Он је тада за медије изјавио и да постоје три основна проблема са којима се Србија суочава у напорима да крене путем нуклеарне енергије – за класичне нуклеарне електране, потребно је много новца (једна кошта око 12 милијарди евра). Затим, немамо довољно знања у тој области и треће, које се само намеће, јесте безбедност, то јест, шта радити са нуклеарним отпадом.
А каква је ситуација на територији Европе што се тиче нуклеарних електрана? Уз поменутог рекордера, Француску, у Европи тренутно има 173 нуклеарне електране, са укупним капацитетом од 154,563 мегавата. После Француске, највише их има Русија (38), Украјина (15), и Велика Британија (11).
Даље, Шпанија и Белгија имају по 7 нуклеарки које раде, Шведска и Чешка по 6, Финска поседује 5 нуклеарних електрана, а по 4 имају Мађарска, Словачка и Швајцарска. Три нуклеарне електране постоје у Немачкој. По две имају наше комшије, Румунија и Бугарска, а по једну Словенија, Холандија и Белорусија. Све укупно, европске нуклеарке обезбеђују око једне четвртине струје на целој територији ЕУ.
Дакле, нуклеарна енергија је доживела препород и свакако је врло важно да Србија у том смислу сарађује а државом која је највише експлоатише, Француском.
Међутим, оно што се донекле прећуткује (мада ти нико не крије), јесте чињеница да, што се нуклеарне енергије тиче, без обзира да ли су у питању гориво, нуклеарни реактори, или знање, немогуће је заобићи Русију.
Штавише, то не крију ни у Европи ни у САД-у. До сада је против Русије усвојено 12. пакета санкција, под ударом су се нашле на хиљаде фирми и пре свега руски енергенти, међутим, до готово да није било говора о блокади Росатома,
– Русија је моћни играч на том тржишту. Они обезбеђују око 35 одсто обогаћеног уранијума, који су потребни реакторима широм света, а и конструисали су многе реактори који се сада користе – истакао је Кај Ветер, професор нуклеарног инжењеринга на универзитету Беркли, још пре две године.
И од тада се ништа није променило. Као што смо већ писали, Пол Дабар, извршни директор компаније Бор квантум технолоџи.
– Ако санкционишете једну земљу (у овом случају Русију), ви фактички санкционишете једину компанију (Росатом) која може да обезбеди врло одређену врсту услуга – објаснио је Дабар крајем прошле године, а пренео сајт пренео сајт ФДинтелиџенс.
У то време, руски државни медији су објавили и да Русија тренутно реализује 34 енергетска пројекта у 11 земаља и да је у питању чак 70 одсто светског извоза. Додуше, крајем прошле године, Сједињене Америчке Државе су увеле санкције на увоз осиромашеног уранијума, и то до 2040. године. Ипак, то не представље велики проблем за Русију, јер сувише пројеката зависи од њих, а многи ће им се тек обратити за помоћ у области нуклеарне индустрије.
Дакле, без обзира на став поводом Русије, рата у Украјини, "Росатом“ је играч без којег се не може. А што се Србије тиче, ми имамо доста времена да се прикључимо великом повратку нуклеарној енергији. Без проблема можемо да сарађујемо и са Француском и са Русијом, коју ионако нико не дира по питању нуклеарки.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Станко Стаменковић/М.А.