Килограм најскупљег сира на свету кошта 1.000 ЕВРА: Веровали или не ПРАВИ СЕ САМО У СРБИЈИ (ФОТО)
Производи се недалеко од Београда
Можда се најскупља вина производе у Француској, кавијар у Ирану, маслиново уље у Грчкој, али најскупљи сир производи се код нас - у Србији и то у Специјалном резервату природе Засавица код Сремске Митровице. Цена по килограму је невероватних 1.000 евра, а пре неколико година стигла је информација да је за њега у Лас Вегасу издвојено чак 3.000 долара.
ВРАЋА НАМ СЕ ПРИМЕРА: Реал први фаворит за круну, љутом Месију квота 2,80
СРБИЈА ИМА ХРАНЕ ЗА ДВЕ ГОДИНЕ: Министар објавио да је ово једна од најбољих сезона!
У ТОКУ ЈЕ РЕКОНСТРУКЦИЈА ГЛАВНЕ САОБРАЋАЈНИЦЕ КРОЗ СМЕДЕРЕВСКУ ПАЛАНКУ: Држава издвојила 200 милиона
- Први на Балкану смо отворили фарму музних магарица, тренутно има око 250 грла, али само део њих може дати довољне количине млека, дневно је то око 200 милилитара. За килограм сира потребно је 25 литара млека и веома тешко се производи, све се ради ручно. Многи су покушавали да пронађу формулу, јер је то јако тешко због самог састава, али наш тим стручњака након неколико година истраживања успео је то да уради. Ту лежи разлог за његову цену - рекао је Слободан Симић, управник Специјалног резервата природе Засавица.
Најскупљи сир у свету производи се у паковањима од 50 грама. Пријатног је укуса, а оно што га чини изузетним (поред цене) свакако је и његово благотворно дејство на здравље, јер магареће млеко има низак проценат млечне масти и има 60 пута више витамина ц него обично кравље млеко.
- По свим параметрима основна сировина је индентична мајчином млеку. Када може беба да га пије онда знате да је првенствено јако, хранљиво и здраво, има 50 одсто више протеина него кравље. Иначе одличан је као лек за кожу, бронхитис и астму код деце, као и за плућна обољења и опоравак организма након тешких операција. Скоро су сви су читали и да је у древна времена магареће млеко користила и чувена Клеопатра како би сачувала младост и лепоту - каже Симић.
Српски магарећи сир из Засавице пробали су и британски принц Чарлс и његова супруга Камила, а трагом те информације пре неколико година у резерват код Сремске Митровице стигао је и лични биограф британске краљевске породице, за њим и екипа би-би-сија.
Слободан каже да годишње успе да произведе око 100 килограма овог деликатеса и он се у малим паковањима продаје у свим земљама света.
СТИЖУ ДОЛАРИ: Будућа председница САД доноси у Србију велики економски пакет, посебно ће обрадовати жене
ЕВРОПСКИ ГИГАНТ ИСПРЕД ТЕСЛЕ: Продаја ЕЛЕКТРИЧНИХ АУТОМОБИЛА скоро удвостручена
ТРИ ДАНА ДО ПУТА БЕЗ ПОВРАТКА: Популарна апликација ТикТок разапета између ДВЕ ВАТРЕ
ЗБОГ ПОЛИТИКЕ ГРАНИЦЕ ОСТАЈУ ЗАТВОРЕНЕ? Више од 100 милиона евра наших грађана заробљено у Грчкој
ХРВАТСКИ ТУРИЗАМ НА ТЕШКИМ МУКАМА: Агенције досад изгубиле више од 150 милиона евра