ШТА АКО СЕ ЗАРАЗИТЕ КОРОНОМ У СТРАНОЈ ЗЕМЉИ? У Грчкој лечење плаћате сами, а можда вам Србија надокнади!
Сви српски држављани који се заразе короном док су у Црној Гори, Хрватској, Турској и још у 17 земља, моћи ће да се лече о трошку Србије уколико имају одговарајући образац који добијају у Републичком фонду за здравствено осигурање (РФЗО).
Ипак, уколико се разболе док су у Грчкој, Шпанији или неким од земаља са којима наша држава нема потписан споразум, мораће сами да плаћају трошкове лечења, а комисија РФЗО ће наком н повратка у Србију, после стручне процене, одлучивати да ли ће им трошкове рефундирати.
ОВЕ ЗЕМЉЕ ВАПЕ ЗА ТУРИСТИМА: Спремне су да им ПЛАТЕ ЛЕТОВАЊЕ, само да дођу код њих
ДВЕ ОСОБЕ У АУТОМОБИЛУ, ЛЕЧЕЊЕ ОД 2.000 ЕВРА: Које информације о летовању у Грчкој су тачне, а које су мит?
ГДЕ МОЖЕТЕ БЕЗ ТЕСТА И КАРАНТИНА? Дилема је разрешена - списак земаља у које МОЖЕТЕ ПУТОВАТИ без препрека
Међународни споразуми о здравственој заштити које је Србија потписала са 20 земаља, како су објаснили у РФЗО, подразумевају да за време приватног, односно туристичког боравка у иностранству, грађани имају право на лечење на терет здравственог осигурања само у случају хитне медицинске помоћи.
Државе са којима Србија има потписан спорзум:
- Аустрија - Белгија - Босна и Херцеговина - Бугарска - Велика Британија - Италија - Луксембург - Мађарска - Северна Македонија - Немачка - Пољска - Румунија - Словачка - Француска - Холандија - Хрватска - Црна Гора - Чешка - Словенија - Турска
- То подразумева непосредну, тренутну медицинску помоћ која се пружа да би се избегло довођење осигураног лица у животну опасност, односно непоправљиво оштећење здравља или смрт. Подразумева и медицинску помоћ која се пружи у року од 12 сати од момента пријема у здравствену установу или приватну праксу. Лице осигурано код РФЗО има право на лечење од вируса короне само ако му је потребна хитна медицинска помоћ, односно да му је угрожен живот. Ту спада и дијагностика и лечење болести - рекли су у Фонду.
Како би остварили ово право, грађани морају, пре одласка у дотичну земљу, да прођу лекарску комисију након чега ће им РФЗО бесплатно издати двојезични образац посебан за сваку од ових земаља.
А да би наши грађани могли да се лече од ковид-19, као и других болести, у Шпанији, Грчкој, Русији или било којој другој земљи са којом немамо закључен споразум, кључна је "Потврда о коришћењу здравствене заштите у иностранству" - образац 0З-12, за коју је такође, потребно проћи лекарску комисију.
Колико кошта дан у болници
Грчка 418 до 900
Турска 700 до 1.000
Немчка, Аустрија, Швајцарска 1.200 до 1.600
*цене су у еврима
- У овом случају осигурано лице плаћа све трошкове хитне здравствене заштите, а право на рефундацију трошкова из средстава обавезног здравственог осигурања утврђују стручно-медицински органи РФЗО, на основу медицинских извештаја. Апелујемо на све грађане да узму ове потврде како би им боравак у иностранству био сигурнији - кажу у РФЗО.
Ипак, чак и у случају рефундације трошкова, проблем многим грађанима може представљати и то што трошкови лечења у иностранству могу достићи астрономске своте, па тако само један дан у болници у Грчкој у просеку кошта од 418 до 900 евра, у Турској од 700 до 1.000, а у Немачкој, Аустрији и Швајцарској од чак 1.200 до 1.600 евра.
Шта не плаћа РФЗО
Труднице хронични болесници изузети
Двојезични образац и потврду издаје надлежна филијала РФЗО, а на основу налаза и мишљења лекарске комисије, да осигураник тренутно не болује и није у последњих 12 месеци боловало од акутних или хроничних болести у акутној фази, за које је потребно дуже или стално лечење. Односно да није у стању које би убрзо по доласку у иностранство захтевало дуже лечење, укључујући трудноћу и друге здравствене услуге.
Потребну документацију, налаз и мишљење изабраног лекара и оверену здравствену књижицу осигурано лице подноси лично лекарској комисији надлежне филијале РФЗО. Уз захтев за накнаду трошкова лечења у иностранству, потребно је приложити фотокопију медицинске документације из здравствене установе у којој је пружена помоћ као и оригинални рачун, односно доказ да су здравствене услуге плаћене.
Граница отворена: Хрвати поновно иду у шопинг у Србију
Посебни услови за ЛЕТОВАЊЕ ОВЕ ГОДИНЕ! Српски стручњак открива када је НАЈБЕЗБЕДНИЈЕ ићи на одмор
ТУРИСТИЧКИ ОРЈЕНТИСАНЕ ЗЕМЉЕ НАЈВИШЕ ПОГОЂЕНЕ КОРОНА КРИЗОМ: Ево које су најугроженије и где се очекују највећи губици
ЦРНОГОРСКИ УГОСТИТЕЉИ УТУЧЕНИ: Што нам дође домаћих гостију преко викенда то нам је!
ЛЕТОВАЊЕ УЗ КОРОНУ: ОВИХ 20 земаља са Србијом има споразум о БЕСПЛАТНОМ ЛЕЧЕЊУ, а ево и које су