ШТА СЕ ДЕШАВА СА ДОЛАРОМ И НАФТОМ? Након скока - драстичан пад, тржиште СВЕ НЕСТАБИЛНИЈЕ
На девизном тржишту наставила је да пада вредност долара према корпи валута, након што је прошле недеље пала први пут после тронедељног раста.
Доларов индекс, који показује вредност америчке у односу на осталих шест најважнијих светских валута, креће се око 108,82 бода, док је у петак увече износио 108,96 бодова.
Притом је курс долара према јапанској валути порастао са 142,50 на 142,75 јена.
Али, америчка је валута ослабила у односу на европску, па је цена евра досегнула 1,0085 долара, док је у петак увече износила 1,0045 долара.
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ ПРИ КУПОВИНИ СТАНА! Стање на тржишту показало - да ли треба страховати од кредита?
ДОК ЦЕНЕ РАСТУ, ОВО СУ ВЕЛИКИ РИЗИЦИ: Стручњаци објаснили на шта да не трошимо новац док траје криза
"ЈОШ САМО НЕКОЛИКО СЕДМИЦА..." Лидер ЕУ најавио потпуни КОЛАПС у Европи, следи непоправљиви сценарио
Удаљавање евра са најнижег нивоа у последњих 20 година уследило је након што је Европска централна банка у четвртак подигла кључне каматне стопе за агресивних 0,75 процентних поена.
Цене нафте су, ипак, пале, након снажног скока у петак. Јутрос је цена барела на лондонском тржишту склизнула 1,3 долара, на 91,55 долара, док је на америчком тржишту барел појефтинио 1,28 долара, на 85,50 долара.
Азијске берзе порасле на почетку недеље
На азијским берзама су у понедељак цене деоница порасле, но обим трговања је знатно мањи него иначе јер се у неколико земаља због празника не ради.
МСЦИ индекс азијско-пацифичких деоница, без јапанских, био је око 7,00 сати у плусу 0,5 посто.
Притом је на Токијској бурзи Никеи индекс ојачао 1,1 посто, а више од 1 посто порасле су и цене деоница у Аустралији. У Јужној Кореји и на кинеским берзама данас се због празника не ради.
Азијске улагаче охрабрио је раст цена деоница на Вол Стриту у петак, трећи дан заредом, премда је сасвим јасно да ће америчка средишња банка наставити да подиже каматне стопе како би сузбила инфлацију.
У фокусу улагача ове ће недеље бити извештај о потрошачким ценама у САД-у, које ће бити објављено у уторак и које ће показати колико су у августу попустили инфлацијски притисци, с обзиром да су у том месецу пале цене горива.
Аналитичари у анкети Ројтерса процењују да је инфлација у августу склизнула на 8,1 посто на годишњој разини, с 8,5 посто месец дана пре.
На Токијску берзу је позитивно утицала и вест о попуштању путничких ограничења уведених својевремено у циљу сузбијања коронавируса. Захваљујући томе јутрос су знатно порасле цене деоница у секторима повезаним с туризмом.