ГРАЂАНИ, ОВО НЕ СМЕТЕ ДА РАДИТЕ: Ако се оглушите о нови закон, платићете 150 000 динара
Новим законом о становању у борбу против неплатиша
Избегавањем плаћања пореза на приходе од непокретности, у државној каси направљен је мањак од најмање 50 милиона евра.
ДРАСТИЧНО: Нови Закон о становању предвиђа казне за станаре до 2 милиона динара
Новим законом о сановању, држава је одлучила да се обрачуна са станодавцима који не пријављују подстанаре, а предвиђене казне износе од 5000 до 150 000 динара.
-Подстанарима је у интересу да закључе уговор, али станодавци то избегавају како не би имали писани доказ који би био употребљив пред пореским органима. Ни овај нови закон не предвиђа склапање уговора у писаној форми, него то уређује Закон о облигационим односима, који каже да је власник издатог стана дужан да пријави подстанара управнику зграде- каже Мирко Мирковић, правни заступник Удружења подстанара Србије.
Казне су предвиђене за станаре који не учествују у трошковима одржавања заједничког дела зграде, ремете пролаз, спречавају обављање неопходних поправки и одржавања зграде или спречавају комуналну полицију да обавља свој посао.
Ако живите у ЗГРАДИ У СРБИЈИ ОВА ПРАВИЛА морате знати или ћете ПЛАТИТИ КАЗНУ ОД 50.000 ДИНАРА
Осим новчаних казни, многе забрињава обавеза бирања управника, а који су обавезни за сваку зграду са више од пет станова:
-Људи су уплашени, јер мисле да ће им неко силом улазити у станове. На њима је да ли ће управника изабрати сами или ће им бити додељен од стране локалне самоуправе. Трошкови су око 300 динара по стану, ашто се одржавања тиче, ретко ко је раније издвајао новац за то иако је било обавезно. Уколико буду поштовали закон, неће их коштати ништа више него иначе- изјавио је Дејан Туркаљ, један од професионалних управитеља.