СТАРИ ОБИЧАЈИ И ДАЉЕ ТРАЈУ: На врху Каблара организована моба, а награда за вредне раднике је ПЕЧЕНО ПРАСЕ
Берачи могу да се плате, али ипак је много лепше кад уз своје најближе оберете воћњак
Данас многи живе од бербе воћа у летњим месецима, а некада се тај тежак рад није ни наплаћивао. Окупљали би се пријатељи, рођаци и комшије и тако помагали домаћинима код којих је воће и поврће приспело на бербу. Иако је тај обичај део неких старих, прошлих времена, у једном шљивику на врху Каблара сабрана је моба од 25 људи који су скупљали шљиве падалице.
"Искористићемо шансу да дођемо до квалитетних младих људи" Подршка привреде програму "Моја прва плата"
У ЧЕМУ ЈЕ ЦАКА? Квадрат старог стана у земљи бивше Југе кошта 2.000 евра, а Срби их МАСОВНО КУПУЈУ
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ: Ускоро овај град добија прикључак на аутопут "Милош Велики"
- Посла код сељака током целе године има колико хоћеш. Ипак, најтеже је у овим врелим месецима. Пуно ми је срце кад видим пун шљивик, да су то све пријатељи и рођаци који су ми се нашли онда кад је требало. Неписано је правило да ако неко код вас дође на мобу, ви му том истом мером вратите. Ако је тако гледајући, ја ћу се нарадити наредних дана - каже кроз осмех домаћин Дарко Топаловић.
Ипак, ако се некада и одлучите на мобу можда ће дзепови бити празни, али зато ће стомак бити пун.
- Берачи могу да се плате, али ипак је много лепше кад уз своје најближе оберете воћњак. За време купљења шљива, на ражњу се окреће и прасе па кад се посао заврши сви се гостимо. Нема лепшег осећаја од тога и штета што се то у српском народу изгубило - каже Дарко.
Овај воћар задовољан је како је родила шљива, јер приноси по хектару су око 50 тона. За двадесетак дана све то ће завршити у ракији препеченици по којој је овај крај изузетно познат.