СТИГЛА ПОТВРДА И ИЗ НБС: Само једна банка у Србији нуди кредит са 10 одсто учешћа за стан
Пет месеци након што је најављена олакшица за купце првих станова у Србији, тек једна банка нуди ову услугу.
То је потврдила и гувернер Народне банке Србије, Јоргованка Табаковић. Како је рекла, банке нису прихватиле препоруку да смање учешће за стамбене кредите са 20 на 10 одсто.
ОД 1. ЈАНУАРА ВЕЋЕ ПЛАТЕ У СРБИЈИ: Детаљан списак повећања по занимањима (ФОТО)
ГРАЂАНИ, ПРОВЕРИТЕ СВОЈЕ РАЧУНЕ: Уколико сте на списку, можете подићи и до 10.000 динара!
РАСТУ ЦЕНЕ, АЛИ И ПРОМЕТ: У Србији највише поскупели месо, воће и дуван, вредност само једне намирнице пала
"Само једна банка, и то домаћа, пружа услугу грађанима да подижу стамбене кредите са учешћем од 10 а не 20 одсто. Очигледно да банке сматрају да довољно зарађују од других услуга, али дугорочно то за банке неће бити добро јер морају да се боре за своје клијенте", истакла је Табаковић.
Учешће је са 10 на 20 одсто повећано у мају 2011. године, када је НБС донела одлуку о подизању лимита, а у склопу мера за очување стабилности финансијског система. Промена све до ове године није било, и то до априла, када су, додуше незванично и у складу са политиком, банке почеле да заоштравају услове. Поједине банке тако су су клијентима, које су узимале за ризичније, почеле да наплаћују учешће и до 30 одсто.
Говорећи о ненаплативим кредитима, Табаковић је рекла да је наша земља међу најбољим јер има само око 3,5 одсто проблематичних кредита.
На питање да ли сада треба очекивати пораст нивоа ненаплативих кредита, што су очекивања и за многе развијене европске економије, у НБС кажу да се "оправдано очекује да ће синергијски ефекат низа предузетих мера спречити повећање кашњења у отплати кредита, као и да ефекти пандемије неће имати значајнијег утицаја на квалитет активе банака".
У НБС су одговорили и на питање да ли финансијски сектор треба да страхује, као што је то случај у развијеним земљама ЕУ.
"Банкарски сектор Србије је глобалну економску кризу дочекао високо ликвидан, добро капитализован и са најнижим нивоом проблематичних кредита од када се наведени показатељ прати у Републици Србији. Спреман је да се суочи са предстојећим изазовима и да пружи подршку економским мерама", рекли су из НБС.