СТИГЛЕ НОВЕ КОВАНИЦЕ У СРБИЈУ: Две измене ће вам посебно упасти у очи
Немојте се зачудити када вам наредних дана у продавницама, приликом враћања кусура, продавац пружи нешто другачије новчиће.
Народна банка Србије пустила је у оптицај ковани новац апоена од 1, 2 и 5 динара предвиђен за ову годину. Осим што ће новчићи бити нови, имаће и нову ознаку године ковања "2020".
ВОЗАЧИ, ПРИПРЕМИТЕ НОВЧАНИКЕ: Од 1. новебра морате имати зимске гуме на аутомобилима, колико ће вас то коштати?
ЗАПОСЛИЛО СЕ ВИШЕ ОД 20.000 ГРАЂАНА: Пет занимања која су тренутно најтраженија у Србији
У последњих седам година, нове кованице нису пуштане само у 2015. и 2017. години. Свих осталих година, почев од 2013. добијали смо нове новчиће.
О њиховом издавању, као и о издавању новчаница брине искључиво Народна банка Србије. Она практично једина има право издавања и кованог новца и новчаница. Познато је и да се штампање ради у Топчидеру у Београду у Заводу за израду новчаница и кованог новца.
Прописима је тачно дефинисано како кованице морају да изгледају, попут техничких карактеристика, масе, пречника или састава материјала од којег је ковани новац израђен, као и ознаке државности на њему, назив Републике Србије, грб, ознака Народне банке Србије...
У нашој земљи се иначе, ковани новац израђује од челичног језгра које је пресвучено слојем бакра који подсећа на кованице које су раније израђиване од легуре бакра, цинка и никла.
На годишњем нивоу, банкама се исплаћује око 70 милиона комада кованог новца свих апоена.
Занимљивости
Динар је 12. децембра 1873. постао званични српски новац, доношењем Закона о ковању српске сребрне монете.
Назив потиче од латинског израза денариус - што је представљало први сребрни новац искован у старом Риму.
Осим у Србији, динар је назив монете и у Алжиру, Бахреину, Јордану, Ираку, Кувајту, Либији и Тунису. У Ирану означава стоти део ријада.