Важно за СВЕ ГРАЂАНЕ Србије: Лична документа ЈЕФТИНИЈА за трећину
Нацрт Закона ускоро пред посланицима
Када почну да се примењују одредбе Закона о електронској управи, трошкови грађана за прибављање личне карте, возачке дозволе и пасоша биће смањени за трећину, а о времену да се и не говори.
Прочитајте и:
Примера ради, за промену докумената трошкови би износили у просеку 3.495 динара мање на годишњем нивоу, тачније уместо 10.665 издвајаће се 7.170.
Очекује се да се Нацрт ускоро нађе пред посланицима и он ће бити један од основних стубова развоја потпуне и функционалне е-управе. У пракси ће се први пут на систематски начин сви обавезати на примену модерних технологија у административним поступцима које грађани и привреда имају са државом.
Министар Бранко Ружић, који води Министарство за државну управу и локалну самоуправу (МДУЛС), очекује да ће ефекте овог закона осетити сви, и грађани и привреда, али и запослени у управи, јер ће се омогућити безбедно коришћење савремених информационих технологија што олакшава и убрзава комуникацију са и између државних служби.
- Тиме смањујемо потребу да грађани и привредници "обијају прагове" различитих институција и осигуравамо реалне шансе да они брже завршавају послове које имају са управом и да их то мање кошта – каже Ружић.
- То ће подићи степен њиховог задовољства, а службеницима олакшати рад. Битно је да сви у управи, а нарочито највиши органи и тела, схвате да увођењем концепта е-управе добијамо и да нема повратка на старо.
Истраживања показују да осам до 18 одсто жена одлучи да по удаји задржи девојачко презиме. То значи, да 82 процента нововенчаних мора да промени лична документа. У Београду је закључених бракова у 2016. години било 9.408, што значи да је број супружника који су мењали документа по венчању био око 7.715.
Износ који су годишње плаћали сви Београђани због промене презимена после венчања је око 27 милиона динара.
Туристи у Србији СВЕ БРОЈНИЈИ, а ево које локације највише посећују
Тренутна пракса у већини општина у Србији је да супружник прво мора да промени личну карту како би поднео захтев за промену пасоша и возачке дозволе. Ово подразумева два одласка у МУП и три чекања у реду и прибављање извода из матичне књиге венчаних, рођених и уверење о држављанству, за шта је такође потребно издвојити време и новац.
- Велике разлике постоје у процедури И ценама међу општинама – кажу у МДУЛС.
Има општина које већ примењују члан 126. постојећег ЗУП-а, као што су Горњи Милановац, Краљево, Лесковац, док у другим на два шалтера, једном до другог, траже достављање истих докумената за остваривање два права из исте области.
Процена је да је за одлазак у две општине за прибављање извода и уверења потребно око два сата, одлазак до МУП-а ради подношења захтева око један сат, чекање у реду у просеку око сат, преузимање израђеног документа још сат. То значи да је у просеку потребно пет сати за промену личне карте, што је, изражено у новцу, око 1.425 динара.
Нови прописи донеће не само смањење административних трошкова, већ ће и повећати правну сигурност и транспарентност рада, чиме се смањује и простор за корупцију.