СТРАНИ РАДНИЦИ НАПУШТАЈУ ДРЖАВУ: Највећи егзодус од Другог светског рата, само престоницу напустило стотине хиљада грађана!
Страни радници напуштају Британију најбржим темпом од Другог светског рата, представљајући изазов за економију коју су Брегзит и коронавирус већ уздрмали.
Само је Лондон током прошле године изгубио 700.000 људи, показују недавна истраживања.
ДОНЕТА ОДЛУКА НА НАЈВИШЕМ НИВОУ: Отвара се цела економија због фантастичног успеха у вакцинацији
ЕУ НАЈВИШЕ ТРГУЈЕ СА КИНОМ: САД у шоку, кинеска економија порасла за више од два одсто!
КАКО ЈЕ КИНА ПОСТАЛА ЈЕДНА ОД НАЈЈАЧИХ ЕКОНОМИЈА НА СВЕТУ: Једна ствар крије тајну огромног успеха
- Ризик је да се људи не врате, тако да имамо недостатак вештина и радне снаге, а трајно губимо део производње, раста и прихода од пореза - рекао је Џонатан Портес, професор економије на King's College у Лондону.
Он процењује да је више од милион страних радника већ отишло.
- С обзиром на то да су миграције покретале економски раст, посебно у Лондону, то би могле бити лоше вести - додао је.
Канцелар државне благајне Риши Сунак и Канцеларија за буџетску одговорност суочиће се са неким од тих реалности ове године, а можда и у буџету већ 3. марта.
За Трезор, на крају, мањи број миграната значи мање економске производње и пореских прихода за плаћање огромних акумулираних дугова како би се људима и предузећима помогло да се изборе са Covid-19.
Заокрет миграционих токова преобликовао би политику имиграције након деценије владиних напора да ограничи пристигли број. Дугорочно гледано, то би такође могло погоршати демографски проблем који Уједињено Краљевство дели са земљама од Немачке до Јапана: како спречити и суочити се са брзим старењем становништва.
Теоретски сценарио у којем се број становника смањује, уместо да расте за око 100.000 годишње, могао би УК коштати око један одсто производње након пет година. То би подигло буџетски дефицит за 0,7% бруто домаћег производа, на основу основног правила које користи ОБР, британски фискални надзорник.