Суша направила ХАОС: Знатно успорен раст БДП-а, ускоро НОВЕ мере за његово убрзање
Треба почети од онога где смо најтањи, сматрају стручњаци
Влада Србије ће у наредних 10 дана изаћи са краткорочним мерама које би требало да убрзају раст бруто домаћег производа, како је пре неколико дана најавила премијерка Ана Брнабић. БДП расте спорије него што се очекивало, а разлог је суша.
Невероватно! Они на овај начин од цигарета зараде брдо пара! (ФОТО)
Упозорење за све грађане! Ако банкомат са ког дижете паре изгледа ОВАКО, бежите главом без ОБЗИРА
Уместо пољопривредници, лоши временски услови убиру плодове. Мање је произведене струје, али и кукуруза, соје до 60 одсто, и шећерне репе. Пољопривреда је важна ставка у бруто домаћем производу, што се осетило у укупном збиру.
Наводњавање је решење у последњих 18 година пошто осам година имамо сушу. Невероватно је како пољопривредни произвођачи не размишљају, ово није изузетак, истиче аграрни аналитичар Жарко Галетин. Суша је државу натерала да предузме мере.
ПАНИКА широм Европе: МИЛИОНИ ЈАЈА ОПАСНИХ по здравље повучено из продаје, да ли смо БЕЗБЕДНИ?!
Са веома добром фискалном дисциплином и суфицитом, можемо да уложимо у краткорочне мере које ће утицати на раст, а добре су у смислу капиталних инвестиција. Гледаћемо које све пројекте имамо спремне у овом тренутку, истиче премијерка Ана Брнабић.
Треба почети од онога где смо најтањи, сматрају стручњаци.
- Ако погледамо техничку структуру инвестиција, очигледно да заостајемо у грађевинским активностима, станоградња на минимуму, то треба да поправи, чак и утростручи - сматра Иван Николић из Економског института.
Динар РУШИ евро: Нова РЕКОРДНА вредност домаће валуте, данашњи курс 119,7 за евро!
Држава, верује Николић, треба да подигне за 1,5 одсто удео својих инвестиција. У структури српског БДП-а највеће место заузима прерађивачка индустрија, следе трговина, пољопривреда. Поставља се питање шта треба у дужем року да буде у фокусу.
Професор на Економском факултету Љубодраг Савић каже да српска пољопривреда. и прехрамбена индустрија морају да добију пуну подршку Владе.
- Не очекујем од владе да отвара фабрике и управља предузећима, то се радило 50', 60', и 70-их година прошлог века, али може да стабилност и извесност пословања учини већом него данас - напомиње Савић.
Хит понуда у Србији: За само 600 евра купите неки од ових 45 аутомобила
Још се не зна о каквим се мерама размишља, али се зна ка чему би требало да буду усмерене.
- Иза наше стопе раста од два, два и по одсто стоји извоз. То су страни директни инвеститори, они су окренути извозној тражњи, домаћа мора да се ослободи. Сада се отвара простор, имамо неупоредиво бољи макроекономски оквир, више простора у буџету - објашњава Иван Николић.
Уз похвале за дисциплину у трошењу новца, Србији од оних који су на челу светских финансијских институција стиже задатак - да би достигла Европску унију потребне су знатно веће стопе раста.