Светску економију чека ВРЛО ОШТАР ШОК! Због коронавируса глобална привреда може изгубити 1.100 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
Како се корона вирус проширио изван граница Кине, све је изгледније да ће утицај те епидемије на глобалну економију бити већи него што се пре очекивало.
Аналитичари смањују процене раста, док цене деоница на светским берзама оштро падају.
Кина је већ отприлике месец дана у ванредним околностима јер се број смртних случајева од корона вируса ближи граници од 3.000, док се број заражених примакао граници од 80.000.
Неодољиви ЕВРОПСКИ ГРАДОВИ на КОРАК од ВАС! Овог МАРТА европске метрополе по ЦЕНИ ВЕЋ ОД 229€!
Породиље не могу кредит да узму, а ни дозвољени минус: Где се крије грешка и зашто су будуће маме оштећене?
Цена злата РАПИДНО РАСТЕ! Куповина све популарнија, а ево како зарадити у Србији!
Економске штете од те епидемије тешко је проценити, с обзиром да још нема макроекономских података који би могли назначити колико је посустала активност у другој светској економији.
Додуше, у Кини се последњих дана радници враћају на посао након продужених новогодишњих празника, но тај процес иде полагано.
Процене кинеског раста оштро смањене
Због тога аналитичари додатно смањују процене раста кинеске економије у првом тромесечју. Тако аналитичари Цапитал Ецономицса процењују да ће раст износити само два одсто у односу на исто прошлогодишње раздобље, док је у претходном кварталу раст износио шест одсто.
На кварталном нивоу кинески бруто домаћи производ (БДП) могао би, пак, пасти око 2,5 одсто, сматрају аналитичари Цапитал Ецономицса.
То би имало осетан утицај на глобалну економију, с обзиром да кинеска економија чини око 16 одсто глобалне.
Јапан је, пак, на рубу рецесије, с обзиром да је у последњем лањском тромесечју његова економија пала 6,3 одсто на годишњем нивоу, а готово је сигурно да ће трећа по величини светска економија пасти и у текућем тромесечју.
Ни америчка економија неће остати поштеђена, сматрају аналитичари Голдман Сакса, који су ових дана смањили процену раста тамошњег бруто домаћег производа (БДП) у првом тромесечју с претходних 1,4 на 1,2 одсто.
Било би то оштро успоравање, с обзиром да је у прошлој години америчка економија порасла 2,3 одсто.
- Ризици су повећани док се ширење вируса не заустави. Све више компанија упозорава да би могле смањити производњу, ако се поремећај набавних ланаца настави и у другом тромјесечју - поручују аналитичари Голдман Сакса.
Ризици додатно расту
Са ширењем корона вируса изван Кине ризици по економије додатну расту.
Према подацима Ројтерса, вирус се проширио на више од 30 земаља и подручја у свету, при чему је све више умрлих, понајвише у Ирану, Јужној Кореји и Италији. Епидемија у Италији умртвила је северни, најбогатији део земље, па је велика вероватноћа да ће ионако успорена економија упасти у рецесију.
Немачкој економији, која увелико зависи од извоза, такође прети слабљење.
Оштар шок за светску привреду
И у низу других земаља снажно су погођени туризам, набавни ланци и производна активност. А с обзиром на рестрикције путовања и летова у Кину, међународна удруга авио превозника (ИАТА) упозорила је да би губици само азијских авио компанија ове године могли достићи готово 28 милијарди долара.
Због свега тога, аналитичари Oxford Ецономицса сматрају да би ова међународна здравствена криза, ако се вирус прошири изван Азије, могла избрисати 1,3 одсто раста глобалне економије у овој години, што би чинило 1.100 милијарди долара светског бруто домаћег производа (БДП).
То би била економска цена за изостанке с радних места, нижу продуктивност, пад путовања, поремећене ланце набавке и смањење потрошње и инвестиција.
Такав сценарио аналитичари Oxford Ецономицса описују као "кратак, али врло оштар шок за светску економију".
Оптимистичније и песимистичније прогнозе
За сада централни банкари и владе поручују да корона вирус неће много наштетити светској економији и да ће се оно брзо опоравити након сузбијања вируса.
Тако је, на пример, Међународни монетарни фонд своју прогнозу раста глобалне економије у овој години смањио за само 0,1 постотни бод, на 3,3 одсто, премда упозорава на ризике од корона вируса.
Но, председник УБС банке Axel Weber много је песимистичнији од ММФ-а, па сматра да би глобални раст могао успорити с 3,5 на 0,5 одсто, а кинеска економија чак и пасти у првом тромесечју.
- Много већи негативни ризик представља то да вирус дуже остане проблем - казао је бивши председник Бундесбанке за Блоомберг.
Због корона кризе, како неки називају ове економске поремећаје, кинеска централна банка већ је увела низ подтицајних мера, од смањења камата до убризгавања свјеже ликвидности на финансијска тржишта. И многе друге азијске земље већ су олабавиле монетарну политику или ће то учинити како би спречиле слабљење економија.
Очекује се и да ће америчка центална банка ове године смањити каматне стопе, а готово је сигурно да ће попустљиву монетарну политику задржати и Европска централна банка (ЕЦБ).
ПАНИКА у комшилуку: Рафови у продавницама остају ПРАЗНИ, продавци нису никад имали више посла
ЦЕФТА ОЛАКШАВА ТРГОВИНУ ВОЋЕМ И ПОВРЋЕМ! Слободна трговина ствара нове услове за раст привреде!
Стиже још 600 милиона евра инвестиција: ЕБРД хвали економске резултате Србије
Инспекција зауставила камионе на граници: Стопиран увоз џема из Хрватске