Тешко је, зарадиће само 217 милијарди, уместо 281 милијарде евра: Муке богаташа усред пандемије корона вируса
Ово је је прво смањење прихода сектора луксузне робе од финанасијске кризе 2009. године
Продаја луксузне одеће, накита и производа за лепоту ове године ће пасти скоро за четвртину због пандемије, која уништава више од шест година раста тог сектора, пише у студији коју је објавила америчка консултантска кућа Баин.
Пад ће, изгледа, бити мањи од прогнозе од 35 одсто очекиваних пролетос, јер се опоравило тржиште у Кини, где се прода готово трећина све луксузне робе у свету, преноси Сеебиз.
НОВА КОРОНА ДИЛЕМА: Док цео свет ишчекује вакцину, питање цене једне дозе занима све!
ВОДЕЋИ У СВЕТУ: Србија међу пет земаља које су најбоље место за блокчејн експерте
СРБИЈА НАСТАВЉА ДА УЛАЖЕ У ЗДРАВСТВО: Сутра исплата једнократне новчане помоћи свим здравственим радницима!
Очекује се да ће тај сектор ове године остварити 217 милијарди евра прихода, што је 64 милијарде мање у односу на 2019. годину, када је зарађена 281 милијарда евра, каже "Баин" у полугодишњој студији припремљеној за италијанско удружење произвођача луксузне робе "Алтагама".
То је прво смањење прихода сектора луксузне робе од финанасијске кризе 2009. године, кад је та индустрија претрпела пад од девет одсто, од чега се опоравила већ следеће године.
Сада је процена времена за опоравак од пандемије неизвесна, јер поновно јачање ширења корона вируса наводи државе да опет затворе небитну малопродају и забране путовања широм света.
И 2014. године зарада је била већа него што је планирано за ову годину, и то за две милијарде - тада је износила 219 милијарди евра
Опоравак индустрије од свих ових недаћа у великој мери ће зависити од тога када ће се појавити вакцина, рекла је Клаудиа Д'Арпизио из Баина.
Она очекује да ће изгледи постати јаснији у другом кварталу идуће године, када ће бити лакше схватити колика је потрошња у Кини, какав је утицај стимулативних мера у САД и Европи, као и да ли ће бити промене пореске политике после избора за америчког председника, јер ако то буде, како се претпоставља Џо Бајден, вероватно ће оштрије бити опорезовани они који зарађују више.
- Много је неизвесности у следећој години - рекла је Клаудиа Д'Арпизио.