Топ 10 нетрадиционалних занимања за жене: На којим пословима лепши пол стреми ка високим позицијама?
Од управљања камионима и важним грађевинским пројектима, до гашења ватре и спасавања живота
У данашњем, модерном свету од жена се очекује много: да раде и доприносе кућном буџету, али и да брину о деци, породици, кући. С друге стране, и саме жене то желе. Углавном је прошло време неамбициозних домаћица, па добар део лепшег пола сада стреми ка високим позицијама и "атипичним професијама".
ЦРВЕНА ЗОНА: Истините приче из девет највећих ковид болница у Србији
АФРИКА ТРПИ ОГРОМНЕ ГУБИТКЕ: Екстремно сиромаштво као резултат пандемије корона вируса
РГЗ поздравља одлуку да се у решавање проблема укључи премијерка: Погрешна примена закона довела катастар у неприлику
Иако је јаз међу платама код оба пола и даље приметан, жене се више не либе да се баве "мушким занимањима", и то не само да би се "такмичиле" с мушким колегама, већ су то њихове истинске жеље које су у прошлости, често, биле спутаване. Готово да нема посла којим се не могу бавити и мушкарци и жене, или је бар врло мало таквих.
По дефиницији, нетрадиционална занимања за жене су она где жене чине свега 25 одсто, тј. четвртину радне снаге. Америчко министарство рада издвојило је чак око 100 атипичних професија којима се жене данас баве, а ово је 10 најчешћих.
Камионџијке, архитекте, берберини, шефови кухиња су међу првима на листи. Иако није много популарно да жене сређују мушку браду - професионално, док често раде као фризери, ово занимање је узело маха у последње време. Штавише, жене на том пољу могу бити успешније од мушкараца.
Са друге стране, иако кување и кухињу углавном везујемо за жене, посебно на Балкану, чињеница је да се у свету кулинарства више истичу мушки кувари. Углавном су они шефови кухиња у престижним ресторанима широм света, као и у ТВ емисијама. Међутим, жене почињу да доминирају и на том плану.
На листи нетрадиционалних занимања за жене се налазе још и: чланови свештенства (монахиње), специјални агенти - детективи, затим жене инжењери. За друго на овој листи се обично вежу предрасуде да је то занимање намењено мушкарцима због акције, ризика, опасности, физичке спремности и томе слично.
Жене би, по правилу, требало да нагињу "нежнијим професијама". Када је реч о инжењерима, и ту је генерално мање жена него мушкараца, о чему најпре сведочи стање на факултетима, а онда и у пракси. Претпоставља се да је ово више "мушко занимање", везано за математику, физику, технику, науку - којима је више склон јачи пол.
На крају листе су жене које раде као ватрогасци, пилоти, програмери. Жене које се усуде да сваки дан спасавају животе, борећи се са ватром, изузетно су храбре и неустрашиве, а ту врсту одважности, признаћемо, нема свака особа лепшег пола. Овај посао је тежак, непредвидљив, изазован и опасан.
Такође, ни у авио-индустрији нема много жена које управљају летелицама, мада је ситуација боља с годинама. С друге стране, више је стјуардеса него стјуарда. Када је реч о програмерима, због природе посла и повезаности са гранама које су мушкарцима "јача страна", донекле је природно што овде нема много жена.
Министарство трговине, туризма и телекомуникација Србије недавно је навело да у нашој држави у ИТ сектору има између 15-20% жена.