ТРЕЋИНА СВЕТСКЕ ЕКОНОМИЈЕ ПРЕД РЕЦЕСИЈОМ? Цена нафте драстично пала, а страх паралише трговце - ТЕШКЕ ОДЛУКЕ
На светским тржиштима су цене нафте у првој недељи нове године оштро пале јер се трговци плаше да ће због успоравања раста највећих светских економија ослабити потражња за "црним златом".
Цена барела на лондонском тржишту потонула је прошле недеље 8,5 посто, на 78,57 долара, док је на америчком тржишту барел појефтинио 8,1 посто, на 73,77 долара.
Након што су у претходне три недеље порасле око 13 посто, прошле су недеље цене нафте изгубиле добар део тих добитака.
И ДОБРА И ЛОША ВЕСТ! Ево шта да очекујемо у овој години а тиче се ПОСКУПЉЕЊА
ОД СУТРА НОВО ПОСКУПЉЕЊЕ У СРБИЈИ: Ове цигарете ће од сутра коштати 10 динара више
"ДО ЈУНА ГОТОВА ОБИЛАЗНИЦА ОКО БЕОГРАДА" Вучић о економији: Данас смо на историјском минимуму незапослености
То је последица забринутости за потражњу, посебно из Кине, највећег светског увозника "црног злата".
Након што су три године водиле политику "нулте толеранције" ковид вируса, кинеске власти убрзано попуштају рестриктивне мере, што би требало да убрза раст друге по величини светске економије.
Међутим, идући месеци биће врло неизвесни јер се вирус убрзано шири, па многе болнице и гробља јављају да су под притиском због великог броја заражених и умрлих од ковида. Све то могло би да ослаби потражњу, на шта указује и одлука Пекинга о повећању квота за извоз деривата.
- Расположење на тржишту покварили су пандемија у Кини и изазови (њеног) отварања, који су довели под знак питања тезу да ће се потражња опоравити и цене порасти - рекао је аналитичар швајцарске банке Јулиус Баер Норберт Rücker.
Трговце је забринуло и упозорење директорке Међународног монетарног фонда (MMF) Кристалине Георгиеве да ће ова година бити тежа од прошле због истодобног успоравања привреде у САД-у, Кини и Европи те да би земље које чине отприлике трећину светске економије могле да уроне у рецесију.
Успоравање раста привреде очекује се због тога што ће америчка и европска средишња банка, како се најавиле, и ове године подизати каматне стопе како би сузбиле инфлацију.
- Стање у светској привреди истиснуло је све друге бриге и у догледној ће будућности доминирати - сматра Стефен Бренок из ПВМ Оила.
Изгледи за светску привреду играће у новој години "пуно важнију улогу" у кретањима цена нафте него производна политика Организације земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) и њихових савезника, написали су у белешци аналитичари немачког Цомерзбанка. Назнаке опоравка активности "у кључним економским подручјима" поново ће подићи цене нафте на лондонском тржишту према 100 долара, потенцијално од другог тромесечја надаље, процењују у немачкој банци.
У анкети Ројтерса, пак, 30 аналитичара процењује да ће ове године цена барела у Лондону износити у просеку око 89,40 долара. На америчком би тржишту, пак, према проценама, цена у просеку могла да износи око 84,85 долара.
Прошле године су цене нафте на тржишту у Лондону порасле око 10 посто, што је понајвише последица поремећаја на тржишту због рата у Украјини, док су годину дана пре, захваљујући опоравку светске екомомије од коронакризе, скочиле више од 50 посто.