ТУРИСТИЧКИМ АГЕНЦИЈАМА У СРБИЈИ ЛИЦЕНЦЕ ИСТИЧУ 1. ОКТОБРА: Шта ће бити са грађанима који су добили заменске ваучере?
Туристичким агенцијама у Србији 1. октобра истичу дозволе за рад.
Те дозволе по свој прилици тренутно неће моћи да продуже, али грађани који су раније уплатили своја путовања преко агенција или добили заменске ваучере немају разлога за бригу јер су њихови аранжмани покривени важећим гаранцијама.
Што се тиче путника који су одбили ваучере и који су одлучили да сачекају поврат уплаћеног новца у јануару 2022. године, ни они не морају да страхују пошто је реч о путовањима која су уплаћена пре 1. октобра.
ШТА СЕ ДЕШАВАЛО ПРЕД СИНОЋНУ ДЕБАТУ У САД: Велике промене на Волстриту
ВАЖНО ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ! Мораторијум на кредите истиче данас, на дужницима је избор
ЈАЧА ПРИВРЕДА СРБИЈЕ! Европска комисија похвалила нашу земљу, расте запошљавање
Дакле, путници ће бити обештећени по процедури која је раније најављена, када истекне наведени временски период, објашњавају из Националне асоцијације туристичких агенција (ЈУТА).
- Сви уговори који су потписани закључно са 30. септембром биће реализовани без проблема, јер важеће гаранције туристичким агенцијама истичу 1. октобра. Дакле, и путовања која су можда током септембра уговорена за децембар или јануар наредне године нису под знаком питања када је реч о сигурности уплата - објашњава Александар Сеничић, директор ЈУТЕ.
Ако би се догодило да нека туристичка агенција престане са радом пре 1. јануара 2022. године, потраживања путника који нису узели заменске ваучере била би измирена полисом осигурања која је била важећа у тренутку уговарања аранжмана.
Тешки преговори са осигуравачима
Како се писало у понедељак, туристичке агенције у Србији требало би 1. октобра да обнове своје лиценце за рад, а да би могле да аплицирају за нове по закону морају да имају гаранцију путовања у виду полисе осигурања или банкарске гаранције.
Из ЈУТЕ већ неколико година указују на проблем да је правно неизводљиво добити банкарску гаранцију, а овог пута су их осигуравајуће куће у последњем тренутку, прошле недеље, обавестиле да излазе из посла јер су туристичке агенције "превише ризичне и ове године им неће издавати полисе".
- Већ неколико дана обилазимо све осигуравајуће куће и покушавамо да испреговарамо макар продужетак гаранција до 1. јануара, али још увек не наилазимо на позитивне реакције. У среду или четвртак би требало да имамо њихов коначан одговор - истиче Сеничић.
Он сматра да се продужавањем полисе за три месеца, кроз анекс, осигуравачима не увећава ризик, јер га већ имају кроз путовања која су раније уговорена и осигурана.
- Такође, не треба ни очекивати неких великих путовања у та три месеца, а продужење би нама омогућило да у сарадњи са новим министарством туризма, које ће бити формирамо, покушамо да тај проблем решимо трајније - каже Сеничић.
Ако се ништа драстично не промени, туристичке агенције ће од 1. октобра постати такозвани субагенти који ће моћи да продају само појединачне туристичке услуге, попут авио карата, аутобуских карата или смештаја у појединим хотелима.
То практично значи да од четвртка неће бити туроператера и да ћете било које туристичко путовање или излет, како у земљи, тако и у иностранству, морати сами да организујете.
А управо цела процедура организације пута, која подразумева тражење и резервацију смештаја и превоза, одабир термина, као и плаћање аранжмана, била је један од главних разлога што су туристи ангажовали агенције – једноставно им је било лакше да плате услугу и тако препусте цео посао туристичким агентима.
- Закон предвиђа обавезне гаранције путовања за организаторе и туроператере, а пошто се тренутно, у периоду техничке владе, не могу мењати ни законски ни подзаконски акти, чиме би било омогућено да агенције добију лиценце и на неки други начин, делује као да нема начина да се реши ова ситуација - подсећа Александар Сеничић.