У ЧЕМУ ЈЕ НАЈБОЉЕ ШТЕДЕТИ ЗА СТАРЕ ДАНЕ: Једна врста улагања одлично чува вредност новца!
Број пензионера у односу на број радника умногим земљама већ деценијама расте и ситуација ће постајати све гора - све мање радника ће морати издржавати све већи број пензионера.
Код све већег броја младих људи почиње се развијати свест да ако се сами не побрину за себе, мала је вјероватноћа да ће им пензиони систем омогућити достојанствен живот у старим данима.
Постоји неколико начина да се спречи или барем одложи потпуни колапс пензионих система, а ниједан сценарио није добар за просечне грађане. Држава може повећати износ новца који радници уплаћују за пензионо, али тај проценат у многим другим землајма је и даље висок и даље подизање би довело до још мање конкурентности привреда.
У свету постоје три основна модела чувања имовине за старе дане, а у региону примаран је начин штедње у банци. Но то је уједно један од најгорих начина чувања богатства за старе дане пошто је готово сваке године инфлација већа од камате на штедњу. Другим речима чисти губитак новца. Ту је и ризик хиперинфлације где валути у којој држите новац вредност рапидно падне.
Ако се плашите да ће вас преварити приликом куповине стана, ОВЕ ствари морате да знате!
Осам најплаћенијих послова које можете радити од куће: Фриленсери све популарнији!
ОТВОРЕН ЈЕ КОНКУРС! Траже се 63 комунална полицајца, а ОВЕ УСЛОВЕ морате да испуните ако желите тај посао!
Друга опција је куповина некретнине, али овде не смемо мешати некретнину за становање и некретнину као инвестицију која ће нам доносити новац. Значи да би се некретнина исплатила треба је изнајмљивати и одржавати, а морамо узети у обзир да када (не ако) буде дошао порез на некретнине, цена ће им значајније пасти.
Но можемо закључити да је ова инвестиција знатно боља од штедње, али уз једну доста велику ману - неликвидност. Ако вам треба свега 10.000 евра, морате продати стан и тај процес може потрајати и до неколико година.
Трећа и све чешћа опција код нас је улагање у инвестицијско злато коме цена, узмемо ли у обзир статистику у задњих 20 година, расте у просеку 7,5 одсто годишње и побеђује инфлацију. Предности инвестицијског злата су бројне: брзо га можете претворити у новац, одлично чува вредност, инвестиција је која се налази у рукама инвеститора, пружа велику тајност и оно најбоље, ослобођена је од ПДВ-а и пореза на капиталну добит. Немци већ годинама велики део своје имовине претварају у инвестицијско злато.
САДА ЈЕ ЗВАНИЧНО! Поскупљење путарина ОД 1. ЈУЛА: Ево како је Дробњак убедио Вучића да повећа цене
Лични стечајни управник - да ли је Србија зрела за добијање такве функције?
Светска економија стигла до РАСКРШЋА: Шта грађани могу да очекују?
Разлог томе је што је код њих већ дуги низ година улагање у злато растерећено пореза и намета, а гледајући задњих неколико финансијских криза на којима су Немачки улагачи изгубили велику количину новаца улажући у акције, злато је постало препознато као врло квалитетна дугорочна инвестиција. Инвестицијско злато се не сме успоређивати са златним накитом пошто је накит далеко скупљи и када се продаје, откупне цене су некада и до 50 одсто испод оне по којој сте накит купили. Док је код инвестицијског злата то у просеку свега три одсто.
Практично да сте пре 20 година купили инвестицијског злата у вредности 1.000 евра, данас би то исто злато вредело 4.500 евра. Инвестицијско злато у свету се купује у специјализованим продавницама, а у Хрватској се највише продају полуге од 100 грама те златници од 1 дукат и 4 дуката. Иако полуга од 100 грама кошта око 3.772 евра, с инвестирањем се може кренути већ од 47 евра.