У ПИТАЊУ СУ МИЛИОНИ ЕВРА: Наши суседи у уређају који сви поседују чувају право богатство!
Да се у електроници крије богатство више није новост, а то доказује и последње истраживање немачке компаније reBuy.
Мисија те компаније је да коршћеној електроници нађе нове власнике и тако редукује стопу отпада коју земље стварају, пише Пословни дневник.
РУСКА ЕКОНОМИЈА НА КОЛЕНИМА: Грађани из банака повукли милијарду евра, затварају се тржни центри!
СЈАЈНЕ ВЕСТИ! ПРИСТИЖУ НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ У СРБИЈУ: Вучић најавио изградњу фабрике "Тојо тајерс" у Инђији
ХРВАТСКА ЕКОНОМИЈА НА ИЗДИСАЈУ: У поселдњих девет месеци извоз драстично опао, спољнотрговински дефицит се мери милијардама
У последњем истраживању настојали су да покажу колику вредност 27 земаља крије у својем е-отпаду, а овај пут мобилни телефони су били главни предмет збивања.
Хрватска набавка борбених авиона: Ко је доставио најбољу понуду?
Своје место у истраживању нашла је и Хрватска заузевши 22. место од укупно 27 обухваћених земаља. Иако се чини да није реч о нарочито завидној позицији, вредност која се крије иза тог места на лествици броји се у милионаима.
Према том извештају Хрвати имају 10 милиона евра вредности у злату, сребру и платини, а све од старих мобилних телефона. Када се каже стари, мисли се на све оне мобилне уређаје који су одложени са стане, одбачени и изузети било каква коришћења.
По глави становника у Хрватској немају сви мобилне, али зато с друге стране број мобитела који се не користи износи чак 3,4 милиона, пише Пословни.
Хрватска данас има 106 тона е-отпада, а оно с чиме може да се похвали јесте да у тој земљи више од 80 одсто мобилних уређаја током свог животног пута промени власника. Један део од тога се и рециклира, а по том параметру Хрватска се налази у најбољих 10 земаља према лествици reBuya.
С друге стране, када је реч о укупној стопи рециклирања отпада, независно од врсте, ту је и даље на самом зачељу. На самом врху када је реч о стопи рециклирања отпада налази се Словенија, а укупно највећу вредност у е-отпаду има Шведска с 40,4 милијуна евра вредности у злату, сребру и платини који се могу наћи у мобилним телефонима.
У укупном поређењу, иза себе Хрватска оставља и државе попут Холандије, Канаде или САД-а. Американци су апсолутни победници када је реч о мобилним телефонима који скупљању прашину, а у тој, по е-отпад лошој навици, следи Немачка, те Уједињено Краљевство.
Док је у Хрватској мобилни понекад и својеврсно породично наслеђе па га користе сви од родитеља до детета, Канађани или Холонђени чешће одбацују мобилне уређаје него што је то случај у Хрватској, пише Пословни.
Управо такве акције Хрватску дижу на лествици, а потенцијал се види у буђењу свести када је реч о разврставању отпада уопште.