У поплавама му страдала ЦЕЛА ПОРОДИЦА: Живео на улици четири године, а сада је покренуо СВОЈ БИЗНИС (ВИДЕО)
Уложио последњих 20 долара.
Месец дана после велике бујице која је погодила Фритаун у Сијери Леоне, звук попут експлозије продрмао је мирно јутро и земља је дрхтала. Кула од карата се рушила. Тог 14. августа 2017. године, река блата, дрвећа, громада земље и ђубрета падала је у град убивши више од 1.100 људи, укључујући седам чланова породице у којој је живео Алхаји Сирај Баха.
ЕСКОБАРОВ БРАТ ПОКРЕНУО БИЗНИС: Због ове рекламе му се подсмевају! (ВИДЕО)
НЕЋЕ ВИШЕ ВОДИТИ КОМПАНИЈУ: Оснивачи "Гугла" се повлаче!
Нису могли да поднесу њихову доминацију! Ево зашто се Форд и Ферари не воле
Бах, иначе 17-годишњак у том тренутку, можда би умро са њима, али радио је ноћну смену. Када је сутрадан покушао да се врати кући, пут му је био блокиран. Након неколико сати, рекли су му да нико у кући није преживео.
Алхаји Сирај Бах, који сада има 20 година, рођен је у удаљеном селу 160 миља од Фритауна. Отац му је умро када је имао 12 година, а младић је аутобусом отпутовао до главног града државе.
- Живео сам на улици четири године - рекао је он за CNN.
- Обављао сам толико свакаквих послова само да бих нешто појео ... Доносио сам воду, прао одећу. Нисам се плашио. Само сам веровао у тај један дан, дан када ћу успети.
У телевизијској емисији је сазнао да је катастрофа која се догодила, да су клизишта изазвана крчењем шума и лошим управљањем отпадом - због брзог ширења главног града.
Наиме, Фритаун је изгубио 31 одсто своје густе шуме на југу, између 2001. и 2015. године, према "Глобал Форест Watch-u". Без дрвећа, земља на узвишењима око града натопљена водом била је савршен потенцијал за ерозију.
Такође, Фритаун нема организовано ношење отпада, а то значи да се смеће често одлаже на улице, олуке и баца у речне токове. Ово блокира дренажу и може довести до поплаве, ерозије тла и ширења болести.
- Схватио сам да морам да учиним нешто - каже Бах.
- Ја бих могао бити следећа Опра Винфри.
Тинејџер је одлучио да уложи последњих 20 долара у решавање проблема пластичног отпада. Почео је да ради 16 сати дневно израђујући врећице за рециклажу сачињених 70% од листића банане и продајући их локалним предузећима, а на њима је марљиво утискивао свој лого.
- Веома је тешко све што тренутно радим, јер ја сам први који је то урадио у целој мојој земљи. Морамо започети рециклирање свега што користимо - додао је.
Више од осам милиона тона пластике заврши у океану сваке године, али неколико афричких држава је предузело мере забранивши пластичне кесе, укључујући Мароко, Руанду и Кенију - али друге заостају.
Бахова компанија је произвела отприлике 250.000 кеса, а он се посветио производњу еколошке алтернативе за дрвени угаљ.
Већина домаћинстава у Сијера Леону ослањају се на угаљ за потребе спремања хране и грејања, али сеча дрвећа за угаљ један је од главних фактора који доприносе крчењу шума и деградацији земље.
Сагоревање такође загађује ваздух и може да изазове респираторне болести. У глобалу, око 3,8 милиона људи умире сваке године услед изложености диму, укључујући дим од сагоревања угља, према Светској здравственој организацији.
Бах је научио од Ју Тјуба како да производе брикете који не праве дим, за које каже да сагоревају четири сата дуже од угља или дрва. Сакупља шкољке кокосовог ораха, шећерну трску, пиринчану љуску и отпад од зрна палми од пољопривредника и домаћинстава, уситњава те сировине и веже их скробом пре него што се поизвод избаци кроз машину.
Сада запошљава 38 радника и направио је више од 120 тона брикета - за које каже да су спасли више од 15.000 стабала.
Сијера Леоне је међу најсиромашнијим земљама на свету, након деценија економског пада и 11 година грађанског рата, који је окончан 2002. Више од 60 одсто становништва преживљава са мање од 1,25 долара дневно, са просечним очекиваним животним веком од само 48 година.
- Детињство ми је било тако тешко - каже Бах.
- Не желим да друга особа прође кроз исту ствар, тако да је то један од разлога што то радим.
Каже да су нека деца коју је запослио да сакупљају шкољке кокосовог ораха могла да се врате у школу са новцем који су зарадили.
- Ми се старамо о породицама које запошљавамо, о животној средини, о људима око нас - каже он.
- Сви млади које сам упознао желе да се баве предузетништвом, желе да покрену властите компаније, тако да мислим да је слика светла - каже он.
- Никад нисте премлади да бисте стварали како сте сањали, никада нисте премлади да бисте постигли оно што желите да постигнете.
Прошле године је освојио награду "Анзисха" за младе афричке предузетнике. Он је добио 20.000 долара од хуманитарног инвеститора и планира да купи боље машине за убрзавање производње брикета и помогне му да се посао прошири у Гвинеју, Сенегал и Либерију следеће године.
- Ништа није немогуће - каже он - Ако други то могу са 20, 10, 5 долара, други могу да то ураде са нула долара. Учините оно што можете - и урадите више.
НОСИО ИХ ДО ПОСЛЕДЊЕГ ДАНА: Чувене Наполеонове ЧИЗМЕ продате на АУКЦИЈИ (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОНАШЛИ РУПУ У ЗАКОНУ: Немачка дозволила продају и чување КРИПТОВАЛУТА у банкама
"ЦРНИ ПЕТАК", али ИЗ ФОТЕЉЕ: Американци потрошили 7,4 милијарде долара у ОНЛАЈН ШОПИНГУ!
ОВАКО ИЗГЛЕДА НОВИ ЕВРО! Уведена једна КЉУЧНА ПРОМЕНА, омиљена валута ОД ДАНАС ДРУГАЧИЈА
Строго забрањено ИСПИЈАЊЕ АЛКОХОЛА на улици! Европска престоница одлучна - казне су ОЗБИЉНЕ