Због корона вируса један бизнис "цвета": Најпримамљивија је ДОБРА ЗАРАДА и то 400 динара по сату
У Италији су због горуће ситуације привремено затворени школе и вртићи, па је "бака и дека сервис" прискочио у помоћ запосленим родитељима. Како и друге земље, попут Северне Македоније или Словеније, уводе исте мере, поставља се питање да ли ће то поспешити потребу за дадиљама, будући да нису свима на располагању баке и деке...
Иако у Србији школе и обданишта званично и даље несметано раде, родитељи се због пандемије корона вируса све теже одлучују да пошаљу децу у ове установе.
Ипак, будући да већина мора да ради, и то не од куће, поставља се питање како организовати чување деце.
ЗБОГ КОРОНА ВИРУСА ВАМ ЈЕ РЕЧЕНО ДА РАДИТЕ ОД КУЋЕ: Ово је пар савета како да будете једнако продуктивни
ПАПИРНИ НОВАЦ СЕ ЗАБРАЊУЈЕ И СПАЉУЈЕ? Уведена још једна мера у свету против корона вируса
Премијерка донела сјајне вести: Сви пензионери добијају 4.000 динара следећег месеца, држава спремна за пандемију
Баке и деке као "сервис за чување" нису свима опција. У Италији, због ванредне ситуације, они својој деци сада масовно прискачу у помоћ, међутим, има и оних запослених родитеља који морају да ангажују дадиље.
Влада Северне Македоније је забранила рад школа и вртића и увела промену да један родитељ може да остане код куће, како би чувао децу, а тај период изолације ће му бити плаћен у потпуности. И друге земље региона, попут Словеније, почињу да успостављају сличне мере, а да ли је Србија следећа на реду?
Школе свакодневно морају да Министарство просвете обавештавају о броју одсутних ђака, а недовољна присутност могла би да убрза одлуку да се и код нас привремено обустави рад у школама и вртићима.
За сада, у једној великој београдској школи у просеку двоје здраве деце не долази у школу, јер их родитељи не пуштају. Учитељице кажу да ће свима који не долазе изостанци бити оправдани, без обзира да ли су здрави или не, и апелују на родитеље да деца која кашљу или имају кијавицу - не долазе.
Такође, речено је да сваки родитељ треба да донесе флашу алкохола како би се чистиле клупе.
С обзиром да су малишани који иду у обданиште често болесни, посебно у ово доба године, сада када влада паника око корона вируса - број деце у вртићима ће вероватно бити још мањи. Потреба за дадиљама у овим ситуацијама је још већа.
Једна мама, запослена у здравству, открила је како излази на крај у оваквој ситуацији, с двогодишњим дететом које, иначе, редовно похађа вртић.
- Мој посао је такав да не могу да радим од куће, једноставно, неопходна сам у болници, а притом нам мањка маски и осталих потребних материјала за превенцију. Дете тренутно не водим у вртић, јер је иначе прехлађено, али и да није - озбиљно бих размислила.
- Посебно што знам да деци у вртићу слабо перу руке, јер кажу да им је "практичније да користе влажне марамице". Тачно је да се деца често умажу, што од јела, што од темпера и осталих ствари, али то не сме да буде изговор - каже она, и додаје:
-Ја радим по сменама, па се некако сналазимо муж и ја, а наше маме раде, па не могу увек да ускоче. Иначе не знам како бих, морала бих да платим некога да ми чува дете.
Запосленим родитељима у Србији, стога, преостају 3 опције:
1. Ангажовање бака и дека за чување деце
2. Рад од куће, уколико је то могуће због врсте посла
3. Ангажовање дадиља, за којима би потражња могла нагло да скочи
Осим повећаног обима посла, дадиље би могле и да повећају цену сатнице, која сада у просеку износи 350 до 400 динара. Како је најављено прошлог месеца, дадиље и кућне помоћнице би, иначе, могле ускоро да изађу из "сиве зоне", када је реч о радном статусу.
Ако се радници у овим, и другим спорним делатностима, изменама Закона о радном ангажовању на сезонским пословима - званично сврстају у сезонске раднике, агенције које их ангажују би морале да се баве њиховим доприносима, односно да оснаже њихов статус у друштву.
Није новост да се код нас, и у земљама региона, по узору на Америку - отварају "сервиси за изнајмљивање дадиља", који су посредници између њих и родитеља. Колико је овај бизнис узнапредовао, говори чињеница да маме и тате све чешће ангажују стручне и поуздане особе за чување деце, има захтева чак и за ноћно чување, а оне на адресу стижу најраније за сат времена од позива.