ЦЕО Summit: Улагање у стартапе доноси профит инвеститору, али и подршку новој генерацији предузетника (ФОТО)
Постоји небројено много разлога, али и начина да се традиционални индустријски сектори укључе у развој домаћег стартап екосистема, један је од закључака данас одржаних разговора на тему "Стартапи: Неочекивана прилика за озбиљне играче" на конференцији ЦЕО Summit.
У фокусу првог дела програма био је Андреј Бенчић, суоснивач стартапа Tenderly који је у претходном периоду скренуо пажњу јавности привлачењем инвестиције од 15,3 милиона долара.
Други саговорник на ову тему био је Милован Милић, оснивач компаније Devtech, активни инвеститор у стартапе и члан групе пословних анђела коју је недавно окупила Иницијатива „Дигитална Србија”. Закључак оба разговора је да су могућности за финансирање стартапа у Србији у последње време знатно опипљивије него раније јер тимова у које вреди улагати има довољно, али да још увек недостаје едукације и у круговима оних који инвестирају и оних у чије се бизнисе улаже.
У разговору који је са Андрејем Бенчићем водио директор Иницијативе „Дигитална Србија” Небојша Бјелотомић анализиран је вртоглави успех домаћег стартапа Tenderly који је развио платформу насталу са циљем убрзавања прихватања блокчејн технологије. Бенчић је у разговору истакао прилику, али и неопходност укључивања више људи са искуством у бизнису у развој иновативних стартап компанија.
- Нас четворица који смо покренули Tenderly смо сви инжењери и то је то. Направили смо производ у домену који је нама био познат, што је била блокчејн технологија. Када смо направили производ дошли смо до малог проблема — људи из традиционалне привреде и света вентуре капитала нису користили исти језик као ми. Наступио је период учења, где смо морали да се навикнемо да инжењерски приступ није у свим ситуацијама најбољи за осигуравање капитала за бржи раст - рекао је Бенчић.
Из своје перспективе врло успешног оснивача стартапа, Бенчић додаје: „Да смо имали више традиционалног искуства у оснивачком тиму, дефинитивно бисмо могли да прескочимо коју годину и раније дођемо до иницијалног капитала. Из овог угла јасно видим да постоји потреба за свеобухватнијим знањем о бизнису које би стартапима користило.”
У другом разговору који је водила Наташа Шкрбић, пројектна координаторка Иницијативе „Дигитална Србија”, Милован Милић је своје излагање употребио да подвуче колико је важно развити свест о инвестирању као о доброј прилици да се на проактиван начин чува и умножава капитал.
- Са 19 година сам имао прилику да видим какав потенцијални поврат инвестиције може да се оствари улагањем у технолошке стартапе. У просеку, један од десет стартапа оствари успех, а просечан поврат инвестиције у портфолију од 12 стартапа износи 2,5 пута укупног пласираног капитала у периоду од три године. Када свој слободан капитал искористите тако што купите некретнину, некада можда и десету по реду, ви не можете много да утичете на њену цену за пет година. С друге стране, активним учешћем у стартапу доприносите већој шанси за његов успех. Поред свих фактора које узимамо у обзир, као нпр. да ли је добро време за решавање проблема који стартап жели да реши, какав је тим иза стартапа, каква је сама идеја, итд. ми као рани инвеститори имамо прилику да утичемо на успех тог стартапа кроз менторство, саветовање… То су ствари које у тој критичној раној фази компаније могу драстично да промене шансе за успех.
Дотакао се и важности умрежавања инвеститора у групи пословних анђела Иницијативе „Дигитална Србија”:
- Код ове врсте улагања, није нужно у потпуности разумети индустрију у којој послује стартап у који инвестирате. Идеја иза наше групе анђела је управо да ту имамо људе са различитим искуствима из различитих индустрија. У целој тој размени информација и знања, ми међу собом можемо да заједнички идентификујемо прилике у које вреди уложити. На пример, ја нисам експерт за блокчејн, али у групи имамо врсне стручњаке за ову технологију и ми остали ћемо се ослонити на њихову процену - објашњава Милић.
Једна од тема покренута током разговора била је и објављивање водича за стартапе „Предузми идеју — покрени стартап” који ће пружити практичне информације и савете неопходне за будуће и постојеће покретаче иновативних бизниса. Овај документ је креирала Иницијатива „Дигитална Србија” у сарадњи са консултантском кућом PwC Србија, а у оквиру пројекта „Предузми идеју” који реализује заједно са партнерима ФОН, Нова Искра, PwC и Стартит, уз подршку Америчке агенције за међународни развој (УСАИД).