ВАШИНГТОН У ПРОБЛЕМУ: Покушавао да помири Москву и Ријад, па постао НЕМОЋАН, сада се ГУШИ У НАФТИ
Сједињене Америчке Државе потресене су због незапамћеног пада цене америчке нафте.
Авио-компаније, ресторани, трговци на мало, пољопривредници и низ других индустрија добијају милијарде долара зајма од државе због пандемије корона вируса - али америчке нафтне компаније доживљавају тежак удар.
ПАД ЦЕНЕ НАФТЕ ПОГОДИО БЕРЗЕ ШИРОМ СВЕТА: Азијски и амерички индекси потонули
Немачка привреда у ДУБОКОЈ РЕЦЕСИЈИ: Опоравка неће бити пре проналаска вакцине
ММФ: Разматрају се "специјалне мере" за борбу са негативним економским последицама, помоћ најсиромашнијима
Фјучерси америчке нафте за мај пали су на најнижи ниво икада у понедељак, на - 37,63 долара по барелу, што значи да су компаније морале да плаћају купцима, јер у складиштима једноставно нема довољно простора, како би је искористили.
Овим је срушен претходни рекорд ниских цена који је износио око 10 долара за барел, а постављен је 1986. године.
Амерички законодавци се муче да се изборе са гомилом сирове нафте, док индустрија након деценија процвата тоне у дубоку рецесију која прети да гурне десетине компанија у банкрот.
Амерички креатори политика деценијама су фокусирали своју политику на осигурање да се нафтне кризе, које су оштетиле америчку економију 1970-их, не врате, и створили су националну резерву како би осигурали да залихе нафте буду доступне за пуњење националне флоте возила.
Подсетимо, у јесен 1973. године, арапске државе извознице нафте су донеле одлуку о ембаргу на извоз нафте у САД, Британију, Канаду, Холандију и Јапан, због тога што су сматрале да владе тих земаља подржавају Израел у Јомкипурском рату.
Али с обзиром на то да је америчка производња достигла рекордне нивое крајем прошле године и да су резервоари за складиштење сада преплављени горивом, Вашингтон има на располагању мало алата за подизање цена нафте на нивое потребне за одржавање енергетске индустрије.
- Способност америчке владе да фундаментално измени ову ситуацију је минимална - рекао је аналитичар Павел Молчанов из инвеститорске банке "Рејмонд Џејмс".
- Прави проблем је чињеница да је више од 20 одсто светске потражње за нафтом тренутно ван мреже, углавном због застоја у вези са Ковидом-19 - каже он.
Председник Доналд Трамп је прошле недеље добио похвале због помагања Русији и Саудијској Арабији да зауставе тржишни сукоб и смање пошиљке нафте. Али та смањења ће ступити на снагу до следећег месеца, па сада смањују краткорочне цене сирове нафте и остављају произвођаче нафте да се муче да нађу складишта за своју производњу.
Портпарол Беле куће је новинарска питања о било каквим новим напорима помоћи нафтној индустрији проследио Нацоналном безбедносном савету, који није одговорио. Портпарол Министарства енергетике није одговарао на питања.
Након што је Конгрес одбио захтев Одељења за енергетику за три милијарде долара за куповину нафте, одељење је променило курс и сада омогућава компанијама да закупе простор у објектима за 30 милиона барела нафте. Али чак и тај износ, као и још 47 милиона барела који би у наредних недеља могли да дођу у савезне магацине, мало ће допринети срешавању проблема додатне производње која додаје више од 2 милиона барела дневно у приватне резервоаре за складиштење.
Извештаји да је Трампова администрација размишљала о плаћању нафтним компанијама да не пумпају нафту према плану који би рекласификовао те залихе, које су још увек у тлу као део националних стратешких резерви, нису утешиле руководиоце нафтих компанија.
Дан Еберхарт, извршни директор компаније за нафтне услуге "Canary LLC", одбацио је те најаве као заваравање.
- Плимни талас банкрота управо ће погодити сектор - рекао је Еберхарт.
И званичници индустрије који су се састали са Белом кућом раније су рекли да су званичници администрације уверили Саудијску Арабију да савезна влада неће директно помоћи америчким нафтним и гасним компанијама, и уместо тога ће дозволити тржишним условима да покрену пословне одлуке како би смањили вишак залиха на тржишту.
ОПЕЦ, Русија и групе других произвођача сложили су се да ће смањити производњу за 9,7 милиона барела дневно, почевши од маја, а произвођачи у Сједињеним Државама и Канади затварају бушотине у скорије време што би требало да уклони више милиона барела у наредним месецима. Све док се та понуда не смањи или не дође до поновног успона глобалне потражње - за коју се процењује да ће се смањивати за 20 до 30 милиона барела дневно - мала је шанса да се индустрија врати у уобичајене оквире.
Да ствар буде још гора, група нафтних танкера која је напустила Саудијску Арабију пре него што је земља пристала да смањи производњу тренутно се креће ка Сједињеним Државама. Та нафта ће додатно оптеретити капацитет складиштења уколико их друга држава не купи пре него што стигну у САД.
- То је попут неког филма из 1980-их у којем су амерички председник и совјетски постигли договор да зауставе нуклеарни рат у последњем тренутку, али један авион није добио тај позив - рекао је један званичник индустрије.